• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Proste pytania o PES

ms
25-03-2016, 08:02
Proste pytania o PES PES: tropienie pytań (foto: pixabay)
Kropla drąży skałę. Takich samych pytań o jawność zadań, stawianych podczas Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, zadano mnóstwo. Kolejne nie zmienią nic, aczkolwiek poseł Krzysztof Sitarski czuje się w obowiązku zadać je raz jeszcze.

Przepisy art. 14a, ust. 11 oraz art. 16 ust. 12 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. 2015, poz. 464 ze zm. ) stanowią, że zadania testowe z egzaminu nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198 ze zm.). Zabroniony ustawowo dostęp do testów z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego oraz Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Końcowego, jest oceniany bardzo krytycznie przez środowisko lekarskie, a zwłaszcza przez młodych lekarzy, którzy do tego egzaminu zamierzają w przyszłości przystąpić.

Poseł Krzysztof Sitarski nie zawahał się dołączyć do chóru osób zadających takie same pytania ministra zdrowia.  Oto one:
Jakie istnieją konkretne przesłanki po temu, aby ustawowo ograniczyć dostęp do testów egzaminacyjnych i czemu takie postępowanie ma służyć?
Dlaczego ograniczenie takie dostępu do testów egzaminacyjnych dotyczy lekarzy, a nie dotyczy studentów, czy aplikantów w innych zawodach?
Czy w celu uproszczenia procedury egzaminacyjnej, resort rozważy możliwość wprowadzenia przystępowania lekarzy i lekarzy dentystów do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego zaraz po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego?

Krzysztof Sitarski  tłumaczy, że w obecnym systemie PES odbywa się w formie egzaminu testowego oraz egzaminu ustnego 2 razy do roku, w sesji wiosennej bądź jesiennej, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego, a tym samym umowy z podmiotem szkolącym, a datą samego egzaminu. Dla wielu lekarzy oznacza to w praktyce czas, kiedy pozostają oni bez zatrudnienia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CEM   specjalizacje   PES  

POLECAMY W SERWISACH