PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Projektowanie uśmiechu w systemie Smylist - korzyści dla pacjenta i lekarza

ms
30-05-2017, 08:40
Projektowanie uśmiechu w systemie Smylist - korzyści dla pacjenta i lekarza lek. dent. Krzysztof Adamowicz, wykładowca Szkoły Okluzji
Od niedawna dostępne w Polsce oprogramowanie Smylist - to dzieło zespołu węgierskich specjalistów pracujących pod kierunkiem dr Marii Csillag. Oprogramowanie jest przygotowane do stałej rozbudowy i będzie uzupełniane o kolejne moduły - zapewnia lek. dent. Krzysztof Adamowicz, wykładowca Szkoły Okluzji.

Obecna formuła z zastosowanym oprogramowaniem daje spore możliwości w rozwiązywaniu skomplikowanych przypadków estetycznych, pomimo, iż autorzy nie uwzględnili kilku przydatnych funkcjonalności, jak:
- zautomatyzowane przesyłanie projektów do programów CAD-CAM - w celu wiernego wydruku uzupełnień czasowych lub wykonania matryc do mockupów;
- brak systemu pozwalającego na nakładanie dwóch zdjęć wewnątrzustnych i portretu - w celu uzyskania większej precyzji w odwzorowaniu szczegółów i repozycjonowania w oparciu o wypreparowane zęby filarowe.

Rozwiązanie to jest jednak zdecydowanie przydatnym urządzeniem marketingowym, znacznie ułatwia komunikację na linii pacjent - lekarz i lekarz - pracownie techniczne.

Jak w każdym przypadku użycia rozwiązań informatycznych w medycynie, bardzo ważna jest dobra znajomość "automatyzmów", na bazie których program został skonstruowany oraz rzetelna wiedza na temat ograniczeń. Mając jednak rozeznanie, które elementy możemy przyjąć bez zastrzeżeń, a które powinniśmy potraktować z pewną rezerwą - wykonamy projekt nie tylko nośny marketingowo, ale również  możliwy do technicznego odwzorowania.

Szczegółowe informacje na temat zasad pracy z użyciem Smylist można uzyskać w trakcie stosownych szkoleń. Więcej uwagi chciałbym zatem poświęcić wykorzystaniu oprogramowania w konkretnych przypadkach klinicznych.

Elementy, które wyróżniają Smylist od funkcjonujących na rynku innego tego typu produktów, to bardzo realistyczna wizualizacja, duża biblioteka pozwalająca na użycie skatalogowanych kształtów zębów, wielkości, kolorów, ustawień, wzajemnego stosunku brzegów siecznych oraz kilku typologii uśmiechu.

Warto wspomnieć, że w trakcie realizacji jest moduł wizualizujący wybielanie o kapitalnym znaczeniu marketingowym, w obecnych czasach pozwalający znacząco zwiększyć przychody w segmencie wybielania. Jestem przekonany, że zautomatyzowane połączenie smylist z exo cad jest już tylko kwestią czasu. Mam nadzieję, że możliwy będzie rozwój i rozbudowa software o kolejne elementy, w celu znaczącej poprawy dokładności odbudowy i lepszego planowania technicznego.

Ważną funkcjonalnością oprogramowania jest możliwość dokonywania pomiarów zębów oraz planowania i wizualizacji zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej przyzębia.

Myślę, że system Smylist w niedługim czasie stanie się w Polsce podstawowym narzędziem do planowania zabiegów stomatologii estetycznej i rekonstrukcyjnej.

Pilną sprawą staje się opracowanie szczegółowej procedury planowania estetycznego w sytuacjach przewidywanej zwyżki wysokości zwarcia u pacjentów z dysfunkcją układu stomatognatycznego.

Jako zasadę powinnyśmy przyjąć, że zanim przystąpimy do szczegółowego projektowania przebudowy estetycznej, powinniśmy rutynowo wykonać dwa działania:
- wstępny projekt estetyczny,
- kontrolę pacjenta pod względem ewentualnej, zaadaptowanej lub niezaadaptowanej, dysfunkcji narządu żucia.

SŁOWA KLUCZOWE
okluzja   Krzysztof Adamowicz   szkoła_okluzji  

POLECAMY W SERWISACH