PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka w Australii: duży wysiłek, ale 30 proc. lepsze wyniki

06-10-2012, 22:21
Profilaktyka w Australii (foto: sxc.hu)
Profilaktyka w Australii (foto: sxc.hu)
Prewencja daje znakomite rezultaty - tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Queensland, którzy starali się przekonać rodziców nowo narodzonych dzieci jak ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej dziecka i to już od pierwszych miesięcy życia ich pociech.

Rezultaty były, jednak czy warte zaangażowanych sił i środków? Nadzorujący badania twierdzą, że tak.

Program edukacyjny obejmował niemowlaki z południowych rejonów miasta Brisbane, a więc z rejonu Australii, w którym od lat ponad 20 proc. małych dzieci ma zaawansowaną próchnicę zębów. Ten wysoki odsetek udało się zredukować o 2 proc. dzięki regularnymi wizytom terapeutów w domach rodziców małych dzieci. Specjaliści tłumaczyli co trzeba robić, żeby stan jamy ustnej dzieci w możliwie najmniejszym stopniu sprzyjał rozwojowi bakterii niszczących zęby.

Program, w którym uczestniczyło 1 tys. rodzin, pokazał, że znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć gdy wizyty domowe są wspierane telefonicznymi poradami udzielanymi przez przeszkolonych pracowników University of Queensland. Regularne kontakty są tak ważne, gdyż młode matki nie mają czasu, często są zbyt zmęczone, aby zmusić się do zdobywania wiedzy na temat prawidłowej higieny jamy ustnej swoich pociech.

Przy tak skonstruowanym systemie edukacyjnym odsetek dzieci, u których wykryto w pierwszych latach życia próchnicę spadł z 23 do 15 proc. Kierująca programem prof. Kathryn Plonka z UQ of Dentistry z osiągniętych wyników jest bardzo zadowolona, gdyż w jej przekonaniu w przyszłości czasie część mieszkańców Brisbane będzie miała zdecydowanie mniej kłopotów z uzębieniem w dorosłym życiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH