PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka stomatologiczna: najpierw nauczmy zasad rodziców

PAP
09-09-2015, 07:05
Profilaktyka stomatologiczna: najpierw nauczmy zasad rodziców Profilaktyka stomatologiczna główna rola rodziców (foto: sxc.hu)
Największym problemem, poza samą próchnicą, jest to, że dzieci nie są oswojone z gabinetem dentystycznym i po prostu się go boją. Często jest też tak, że strach na dzieci przenoszą sami rodzice.

W profilaktyce chorób jamy ustnej, oprócz edukowania dzieci, niezwykle ważna jest obecność i zaangażowanie rodziców - podkreślają stomatolodzy.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy" zwrócili uwagę, że poza edukowaniem samych dzieci, w walce z próchnicą niezwykle ważne jest także wsparcie rodziców i opiekunów. Z danych IPSOS zebranych podczas dwóch poprzednich edycji programu wynika, że dzieci cierpiących na próchnicę jest w Polsce ponad 75 proc.

"Statystyki są zatrważające i niestety prawdziwe" - powiedziała stomatolog dr Monika Bednarek. "Największym problemem poza samą próchnicą, jest to, że dzieci nie są oswojone z gabinetem dentystycznym i po prostu się boją. Często jest też tak, że strach na dzieci przenoszą sami rodzice" - dodała. 

Dr Karolina Gerreth z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej podkreśliła, że w przypadku profilaktyki próchnicy u dzieci rola rodziców i opiekunów jest nieprzeceniona. 

"Każdy program profilaktyczny, który ma celu poprawę tych statystyk jest niezwykle ważny. Musimy mieć jednak świadomość, że próchnica to choroba i to choroba zakaźna, którą dzieci bardzo często zarażają się od swoich rodziców. Należy więc z jednej strony realizować projekty skierowane dla dzieci w różnych grupach wiekowych, ale nie zapominać także o rodzicach" - podkreśliła. 

Gerreth zwróciła także uwagę na kwestię preprofilaktyki, która polega na edukacji rodziców na temat różnych chorób, w tym próchnicy, jeszcze przed narodzinami dziecka. Jej zdaniem jest to bardzo dobry czas na zapoznanie się zawczasu z chorobami, na jakie mogą być narażone ich dzieci w przyszłości oraz na naukę właściwych nawyków przez przyszłych rodziców. 

"Rodzice są pierwszymi nauczycielami, to oni właśnie dają dzieciom przykład w życiu, w domu. Preprofilaktyka ma te przewagę, że przyszli rodzice uczeni są i właściwych nawyków żywieniowych i nawyków higienicznych, w tym np. tego kiedy i jak często zjawiać na kontrolnych wizytach u stomatologa. Moim zdaniem od tego powinniśmy zacząć, natomiast kolejnymi etapami powinna być właśnie edukacja w przedszkolach i szkołach" - dodała Gerreth. 

W ramach trzeciej edycji programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy", który odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, przebadanych ma zostać 9 tys. uczniów w wybranych szkołach podstawowych na terenie sześciu województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego. 

Według statystyk zaprezentowanych na konferencji, wśród regionów, które wezmą udział w tegorocznej edycji największy odsetek dzieci w wieku 6 lat, które są wolne od próchnicy jest w Wielkopolsce i wynosi on ponad 16 proc. Natomiast województwa, które pod tym względem wypadają najgorzej to małopolskie i dolnośląskie, gdzie dzieci w tym wieku bez próchnicy jest zaledwie nieco ponad 8 proc. 

Poza bezpłatnymi badaniami dentystycznymi przez cały rok szkolny odbędą się lekcje dla ok. 100 tys. uczniów na temat prawidłowej profilaktyki jamy ustnej. 

Ideą programu "Chrońmy Dziecięce Uśmiechy", współorganizowanego przez Polski Czerwony Krzyż jest profilaktyka chorób jamy ustnej, w tym walka z próchnicą u dzieci. Dwie poprzednie edycje odwiedziły łącznie 10 województw, począwszy od regionów, w których poziom próchnicy był najwyższy w Polsce. Dotychczas przebadanych zostało prawie 14,5 tys. dzieci i odbyło się 140 tys. zajęć edukacyjnych. 

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęła minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH