• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Marzena Dominiak: Kongres Unii Stomatologii Polskiej zintegruje naukę

ms
08-12-2016, 10:10
Prof. Marzena Dominiak: Kongres Unii Stomatologii Polskiej zintegruje naukę prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak
- Kongres Unii Stomatologii Polskiej? Nie ma takiego podmiotu, to koncepcja integracji naukowej, na której chcemy opierać kolejne edycje CEDE. - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, szefowa Rady Naukowej Kongresu.

Powstała nowa koncepcja edukacji stomatologicznej, która zostanie wdrożona podczas CEDE 2017. Czy faktycznie formuła tego wydarzenia, po 25 latach wymaga rewolucji?
Prof. Marzena Dominiak: Polska stomatologia 25 lat temu i dziś różni się w sposób znaczący, zmiany są naturalną koleją rzeczy. CEDE to uznana marka, którą tworzą doświadczeni, ambitni i otwarci na nowe idee ludzie. Kongresem FDI udowodnili, że nie są uzależnieni wyłącznie od jednego wydarzenia, uznali że na dużej wystawie nie kończą się ich możliwości. Jednocześnie wiedzą, że zmienia się rzeczywistość, branża dentystyczna się rozwija, ale do tego rozwoju potrzebuje stałych impulsów. Otwartość na międzynarodowe doświadczenia pozwala na zmianę percepcji, dostrzeżenie trendów. I sumą tego wszystkiego będzie kolejna edycja CEDE i Kongres Unii Stomatologii Polskiej.

Unia Stomatologii Polskiej? To novum?
Marzena Dominiak: Nie ma takiego podmiotu, to koncepcja integracji naukowej, na której chcemy opierać kolejne edycje CEDE. Krok po kroku chcemy uczynić Kongres najważniejszym miejscem na edukacyjnej mapie w stomatologii, również poprzez zaangażowanie do tego projektu najważniejszych praktyków i towarzystw czy stowarzyszeń, które reprezentują.

Uprzedzając pytanie – nie zamierzamy tej koncepcji opierać na jednej organizacji, budować struktury wzorowanej na Association Dentaire Française, czyli francuskim towarzystwie stomatologicznym, ale już sama idea corocznego kongresu ADF jest bardzo interesująca. We Francji lekarz dentysta wie, że warto przyjechać w listopadzie do Paryża, bo program naukowy, stworzony przez organizatorów i niejako pod auspicjami towarzystwa, do którego należy, daje gwarancje aktualizacji wiedzy na najwyższym poziomie. Chcemy, aby podobnie postrzegany był Poznań we wrześniu.

Czy to w polskiej, bardzo rozdrobnionej branży, możliwe?
Marzena Dominiak: Tak, stomatolodzy dziecięcy, radiolodzy czy technicy ortodontyczni już pozytywnie zareagowali na taką koncepcję. To nie jest proces, który zakończymy we wrześniu 2017 r. ale liczę, że najbliższe CEDE i premierowa edycja Kongresu Unii Stomatologii Polskiej pozwolą przekonać kolejne osoby do tego pomysłu. Do Rady Naukowej Kongresu zaproszenie przyjęli wybitni reprezentanci różnych środowisk, często tzw. liderzy opinii. To jeden z kluczy do wspólnego sukcesu.

Czyżby organizatorzy mieli ich cały pęk?
Marzena Dominiak: Na pewno kilka. Bez wątpienia kolejnym z kluczy są doświadczenie, kontakty oraz pewność siebie zdobyte podczas organizacji Kongresu FDI. Kongres udowodnił, że polska stomatologia, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym, nie ma powodów do kompleksów.

SŁOWA KLUCZOWE
Marzena Dominiak   CEDE 2017  

POLECAMY W SERWISACH