PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Marzena Dominiak: FDI Poznań 2016 będzie Kongresem innym niż poprzednie

Mirosław Stańczyk
04-07-2016, 08:01
Prof. Marzena Dominiak: FDI Poznań 2016 będzie Kongresem innym niż poprzednie Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016 (foto: infoDENT24.pl)
Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016 w rozmowie z infoDENT24.pl wyłuszcza przyczyny, dla których doroczny Kongres FDI w Poznaniu będzie szczególny.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: Czy jest szansa na to, żeby z uznaniem mówiono o tym co pokażemy we wrześniu tego roku w Poznaniu podczas Kongresu FDI?
Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu FDI Poznań 2016: W poprzednich latach Kongresy FDI organizowane były daleko od centralnych rejonów Europy w: Bangkoku (2015), New Delhi (2014), Stambule (2013), Hong Kongu (2012), Meksyku (2011), brazylijskim Salvadorze (2010), Singapurze (2009). Zatem przez siedem ostatnich lat dyskusja o tym co istotne dla branży stomatologicznej, zarówno  w aspekcie naukowym, jak i organizacyjnym, nosiła wymiar społeczno – kulturowy, w którym Europa nie zawsze potrafiła się odnaleźć.

Teraz, po latach przerwy, Europa wita globalną społeczność dentystów w Poznaniu. Sam ten fakt dużo wnosi nowego do przebiegu Kongresu. To nie tyle satysfakcja, co szczególna odpowiedzialność za przebieg dorocznego spotkania dentystów z całego świata.

infoDENT24.pl: Stomatologia po brazylijsku, czy hindusku jest czymś innym niż ta realizowana w Polsce, Niemczech, czy Hiszpanii?
Marzena Dominiak: Zdecydowanie inaczej rozłożone są akcenty. W Poznaniu zaprezentujemy dokonania, ale także kierunki rozwoju, na które w Europie zwraca się szczególną uwagę. Przedstawimy szeroko tematy dotyczące implantologii, ważne będą innowacyjne zagadnienia obejmujące medycynę regeneracyjną oraz chirurgię szczękowo – twarzową. Po raz pierwszy na forum FDI dyskutowane będą kwestie laseroterapii w leczeniu stomatologicznym. W Poznaniu zadebiutuje akademia osteointegracji, to nowa tematyka, której w zasadzie jeszcze nie prezentowano przy okazji Kongresów FDI.

infoDENT24.pl: Trudno jednak uwierzyć, że polscy naukowcy samodzielnie zdecydują co i kiedy będzie się dziać podczas poznańskiego Kongresu.
Marzena Dominiak: Zasady są ściśle określone. 25 proc. zagadnień zgłasza narodowy organizator, w tym wypadku – Polska. Drugie 25 proc. tematów desygnuje komitet naukowy FDI. Pozostałe 50 proc. jest wynikiem wspólnych decyzji. I znowu nie jest tak, że wszystko o czym zadecydował polski komitet naukowy an block jest akceptowane przez FDI. To centrala FDI ustala jak zostaną rozłożone akcenty, ilu będzie wykładowców prezentujących daną tematykę - i co najważniejsze - kto z naukowców podzieli się swoją wiedzą z nadzwyczaj wymagającymi słuchaczami.

POLECAMY W SERWISACH