• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Marek Ziętek o problemach i sukcesach polskiej stomatologii

ms
27-09-2016, 10:10
Prof. Marek Ziętek o problemach i sukcesach polskiej stomatologii Polska stomatologia na "tak" i na "nie" (foto: pixabay)
- W Polsce są regiony, takie wioski, w których jedna szczoteczka do zębów przypada na całą rodzinę. Tam zęby myje się raz na tydzień, aby szczoteczka ta wystarczyła na dłużej – przekonywał prof. Marek Ziętek rektor UM we Wrocławiu podczas konferencji „Nowoczesne terapie w walce z chorobami cywilizacyjnymi”.

W ramach wrocławskiej konferencji wykład inauguracyjny na temat sukcesów i porażek polskiej stomatologii wygłosił dentysta - rektor UM we Wrocławiu prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek – relacjonuje egorzowska.pl.

W Polsce próchnica jest wciąż problemem dotykającym zdecydowaną większość społeczeństwa. 80 proc. dorosłej populacji cierpi na zapalenie przyzębia. W opinii rektora UM we Wrocławiu zło zaczyna się od niewłaściwej edukacji, a winę za nią ponoszą wszyscy, również media i dentyści. – Trudno w to uwierzyć, ale znajdziemy takie regiony, takie wioski, w których jedna szczoteczka do zębów przypada na całą rodzinę. Tam zęby myje się raz na tydzień, aby szczoteczka wystarczyła na dłużej – przekonywał prof. Marek Ziętek.

W relacji Hanny Kaup uczony przypomniał, że przewlekłe zapalenie przyzębia sprzyja rozwojowi chorób naczyniowych układu krążenia. W przypadku chorego przyzębia pojawiają się często choroby otępienne, w tym Alzheimera, stąd bardzo istotnym staje się program profilaktyki. Niestety, stomatologia jest tematem omijanym, bo bez zębów można żyć – tłumaczył Marek Ziętek i zaapelował: Oczekujemy pomocy!

egorzowska relacjonuje słowa rektora UM we Wrocławiu, który za porażkę uznał rezygnację m.in. ze:
- szkolnych gabinetów stomatologicznych,
- fluorkowania wody i soli,
- lakowania zębów,
- szczotkowania raz na sześć tygodni zębów pastą z zawartością fluorków,

Minusem systemu leczenia stomatologicznego są również: ubogi koszyk świadczeń gwarantowanych i mała liczba kontraktów.

W opinii uczonego są jednak także sukcesy:
- świetnie wyszkoleni lekarze,
- bardzo dobrze wyposażone gabinety,
- usługi na najwyższym poziomie,
- programy doskonalące dla lekarzy dentystów, techników i higienistek stomatologicznych,
- akcje profilaktyczne,
- zdrowotne programy regionalne.

Dowodem na dobry poziom usług jest fakt, że do Polski przyjeżdżają leczyć zęby pacjenci z zagranicy i to nie tylko z uwagi na konkurencyjną cenę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH