PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Mansur Rahnama: proponowane zmiany zasad kontraktowania w zakresie chirurgii stomatologicznej są w trakcie konsultacji

Mirosław Stańczyk
27-06-2016, 08:07
Prof. Mansur Rahnama: proponowane zmiany zasad kontraktowania w zakresie chirurgii stomatologicznej są w trakcie konsultacji Prof. dr hab. n. med. Mansur Rahnama konsultant krajowy z zakresu chirurgii stomatologicznej
Prof. dr hab. n. med. Mansur Rahnama konsultant krajowy z zakresu chirurgii stomatologicznej w rozmowie z infoDENT24.pl poinformował, że część punktacji w ocenie ofert składanych na świadczenie usług gwarantowanych w zakresie chirurgii stomatologicznej prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Słyszymy o zmianach w ocenie ofert, które mają w większym stopniu niż dotychczas promować specjalizację.
Prof. dr hab. n. med. Mansur Rahnama konsultant krajowy z zakresu chirurgii stomatologicznej: Faktycznie, oficjalne propozycje przedstawiłem w Ministerstwie Zdrowia i z tego co wiem, są one właśnie prezentowane konsultantom wojewódzkim z prośbą o ewentualne spostrzeżenia, uwagi.

Mam nadzieję, że stosowne rozporządzenie Ministra Zdrowia wejdzie w życie najpóźniej w połowie listopada, aby nowe zasady mogły objąć konkursy dotyczące usług realizowanych począwszy od 2017 r.

Najważniejsza zmiana dotyczy zdecydowanego zwiększenia w warunkach konkursowych liczby punktów przyznawanych za posiadany stopień specjalizacji. Proponowane zmiany to rozróżnienie pomiędzy pierwszym stopniem specjalizacji a drugim, bądź specjalizacją bezstopniową.

infoDENT24.pl: Czy takie regulacje mogą mieć istotny wpływ na wyniki ogłaszanych konkursów ofert?
Prof. Mansur Rahnama: Zdecydowanie tak. Przypomnę, że w ostatnio przeprowadzanych konkursach różnice pomiędzy ofertami zaakceptowanymi, a odrzuconymi z reguły były minimalne, na poziomie niecałego punktu. W tej sytuacji każdy dodatkowy punkt, przyznany za wysoki poziom przygotowania zawodowego do wykonywania usług w zakresie chirurgii stomatologicznej, może mieć przesądzające znaczenie. Zależy nam, aby promować tych, którzy prezentują najlepsze przygotowanie do realizowania procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej, oczywiście w celu zapewnienia najwyższego poziomu usług.

infoDENT24.pl: Czy podwyższanie profesjonalizmu odbywać się musi koniecznie drogą trudno dostępnej specjalizacji. Istnieją ośrodki medyczne krajowe i zagraniczne, funkcjonują towarzystwa naukowe. Podmioty te systematycznie realizują komercyjne szkolenia na przykład z zakresu implantologii i wystawiają certyfikaty uczestnictwa, na których widnieją nietuzinkowe nazwiska z branży stomatologicznej. To niewystarczająca legitymizacja?
Prof. Mansur Rahnama: Nie wnikam w jakość komercyjnych szkoleń, które z natury muszą być autonomiczne. Pamiętajmy jednak o podstawowym wymogu. Pacjent przychodzi do gabinetu dentystycznego, a dokładniej do lekarza dentysty nie po to, aby zamówić implanty czy licówki, przynajmniej nie tylko po to. Chirurg stomatologiczny nie może zajmować się tylko implantami, nawet wówczas, gdy taka formuła aktywności zawodowej przynosi nieco większą satysfakcję finansową.

POLECAMY W SERWISACH