• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Honorata Shaw: profilaktyka jest warta zapłaty

ŁS
13-05-2015, 14:21
Prof. Honorata Shaw: profilaktyka jest warta zapłaty prof. Honorata Shaw, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
- Społeczeństwo powinno zrozumieć, że najlepszy dentysta, to taki, który po przeglądzie jamy ustnej nie ma nic do zrobienia – przekonuje prof. Honorata Shaw, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Rolę lekarzy w zapobieganiu próchnicy oceniam tylko na 10 proc. Społeczeństwo musi nauczyć się dbać o zęby. To jednak wymaga szerokiej edukacji. Wiemy, że taka edukacja kosztuje, dlatego właśnie wśród polityków, czyli osób kreujących strategie zdrowotne i odpowiedzialnych za podział środków, szukamy sprzymierzeńców. Cieszę się, że mamy takich w Parlamentarnym Zespole ds. POZ i Profilaktyki, którym kieruje dr Lidia Gądek. Liczymy, że członkowie Zespołu skutecznie włączą się w walkę z próchnicą. Tak samo skutecznie, jak wprowadzili ustawę zabraniającą sprzedaży tzw. jedzenia śmieciowego w szkołach. To duży sukces.

W stomatologii mamy to szczęście, że dokładnie wiemy jak zapobiegać próchnicy i chorobom przyzębia. Mamy na to liczne dowody naukowe, programy, specjalistów.

Niestety, pacjent nie jest przyzwyczajony, do tego, że płaci za dobrą poradę stomatologiczną. A przecież nauczenie pacjenta właściwej higieny jamy ustnej zajmuje dużo czasu. Sami dentyści nie powinni mieć obaw, że efekty powszechnej profilaktyki pozbawią ich chleba. Bez obaw, dla stomatologów nie zabraknie pracy.

Konieczna jest ogólnopolska edukacja stomatologiczna. Nie musimy od razu wprowadzać na nowo dentystów do szkół. Wystarczy jeżeli w placówkach szkolnych będziemy mogli realizować efektywne programy edukacyjne dla dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

Musimy także zrewidować zasady oceniania studentów stomatologii. W tej chwili system kształcenia, mówiąc w uproszczeniu, koncentruje się wokół problematyki zdiagnozowania ubytku i jego opracowania, nikt nie sprawdza czy młody lekarz ma odpowiednią wiedzę dotyczącą profilaktyki, czy potrafi rozmawiać z pacjentem, czy poziom empatii dentysty jest na tyle wysoki, aby sprzyjał reguralnym wizytom kontrolnym. To istotny a niedoceniaony element profilaktyki.

Czytaj także:

Mała polityka, czyli o zębach w Sejmie

MZ rozważy rozdzielenie finansowania świadczeń dla dzieci i dla dorosłych 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH