• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Proces oceny przebiegu szkolenia specjalizacyjnego: konsultanci krajowi będą odciążeni

ms
18-07-2017, 10:03
Proces oceny przebiegu szkolenia specjalizacyjnego: konsultanci krajowi będą odciążeni PES dokumentacja (foto: pixabay)
Postępowania, związane z potwierdzaniem prawidłowości przebiegu szkolenia specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów, chcących przystąpić do PES, przejmą od konsultantów krajowych konsultanci wojewódzcy.

Taką regulację zawiera projekt zmian w ustawie z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2017 r. poz. 125, z późn.zm.).

Biorąc pod uwagę doświadczenia z aktualnie trwającego postępowania, związanego z potwierdzaniem prawidłowości przebiegu szkolenia specjalizacyjnego dla lekarzy chcących przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), nastąpić powinna zmiana dotycząca wprowadzenia konsultanta wojewódzkiego (zamiast konsultanta krajowego) do realizowania procedur obejmujących lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne na jesieni 2017 r., co oznacza, że proces ich szkolenia będzie monitorowany w całości w Systemie Monitorowania Kształcenia Kadr Medycznych (SMK). Podobnie będzie w przypadku lekarzy, którzy zostali zakwalifikowani do odbycia specjalizacji przed 1 maja 2017 r. i nie zostali dopuszczeni do PES (przepis przejściowy).

Zmiany maję na celu podniesienie efektywności zarządzania procesem oceny konsultanta w kwestii przebiegu szkolenia specjalizacyjnego.

Obecnie konsultant krajowy w danej dziedzinie medycyny otrzymuje z poszczególnych urzędów wojewódzkich z całej Polski dokumentację, nierzadko bardzo liczną, wszystkich lekarzy, którzy w danej dziedzinie zrealizowali program specjalizacji i chcą przystąpić do PES.

Oznacza to zasadniczy wzrost obowiązków konsultantów krajowych oraz kosztów ich działalności (wysyłka zwrotna dokumentacji), bez podniesienia wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji.

W wyniku wprowadzenia projektowanej zmiany, liczba dokumentacji rozłoży się na 16 konsultantów wojewódzkich w każdej z dziedzin medycyny. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że większość konsultantów wojewódzkich pracuje w miastach wojewódzkich, będących siedzibą urzędów wojewódzkich, w okresie przejściowym, wprowadzono zasadę udostępniania wspomnianej dokumentacji w siedzibie urzędu.

Rozwiązanie to znacznie uprości logistycznie proces weryfikacji dokumentów oraz podniesie efektywność współpracy pomiędzy konsultantami a urzędami wojewódzkimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
konsultanci krajowi   PES  

POLECAMY W SERWISACH