PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Problemy specjalizacji stomatologicznych: różne, a takie podobne

NRL/ŁS
03-02-2015, 11:12
Problemy specjalizacji stomatologicznych: różne, a takie podobne Liczba miejsc akredytacyjnych oraz starzejący się lekarze - to najczęściej wymieniane problemy specjalizacji stomatologicznych (fot. Fotolia/PTWP)
Najmniejsza liczba specjalistów z zakresu stomatologii jest w regionach, gdzie nie ma uczelni medycznych. Natomiast tam, gdzie lekarzy się kształci, z programów specjalizacji „wycisnąć” więcej już nie można. - Trzeba mobilizować kolegów zarządzających placówkami, aby brali udział w postępowaniach akredytacyjnych – przekonuje prof. dr hab. med. Teresa Bachanek, członek Komisji Kształcenia NRL.

Komisja Kształcenia Naczelnej Rady Lekarskiej zastanawiała się, jak rozwiązać najważniejsze problemy dotyczące szkolenia stomatologów. W spotkaniu wzięli udział konsultanci krajowi i wojewódzcy z dziedzin stomatologicznych. Niby problemy każdy ma własne, jednak w większości dotyczą podobnych kwestii.

Periodontologia

Brakuje specjalistów z periodontologii, w całym kraju aktywnie pracuje ich zaledwie 360, choć zainteresowanie kształceniem jest duże. W Warszawie na otwarcie jednej specjalizacji czeka 17 osób.

Prof. dr hab. med. Renata Górska, konsultant krajowy z periodontologii zauważą, że zmiany są potrzebne zarówno, jeśli chodzi o ubieganie się o specjalizację, jak i o akredytację. - Żaden z prywatnych gabinetów nie chce się akredytować, bo nie chce ponosić kosztów, a uczelnie nie mają tylu miejsc i środków żeby realizować tę specjalizację - mówiła podczas spotkania w NIL.

Prof. Renata Górska podkreśla także, że kontrakt z NFZ ogranicza pewne możliwości, brakuje środków finansowych na realizację procedur odpłatnych. Skrytykowała także sytuację, w której lekarz rezydent ma wyższa pensję niż lekarz pracujący w uczelni.

Protetyka stomatologiczna

Prof. dr hab. n. med. E. Mierzwińska - Nastalska, konsultant krajowi w dziedzinie protetyki stomatologicznej, zwraca uwagę na nierównomierne rozmieszczenie specjalistów w różnych województwach w kraju, w stosunku do liczby mieszkańców. Tak jak w przypadku periodontologii, brakuje placówek akredytacyjnych, środków finansowych na prowadzenie wymaganych procedur oraz środków na finansowanie kierowników specjalizacji.

- W protetyce prawie wszystkie procedury są odpłatne, poza pakietem oferowanym przez NFZ, co stanowi ogromny problem w pozyskiwaniu pacjentów dla lekarza, który się szkoli - podkreśla prof. Mierzwińska-Nastalska.

Stomatologia dziecięca

Głównym wyzwaniem stomatologii dziecięcej jest zapewnienie opieki stomatologicznej pacjentom do 18 r. życia oraz osobom niepełnosprawnym. O to jednak bardzo trudno. W całym kraju jest 0,5 specjalisty z tej dziedziny na 10 tys. pacjentów, a powinno być 1.

- Takie są potrzeby, ale to wiązałoby się z koniecznością zwiększenia liczb miejsc specjalizacyjnych prawie o 100 proc. - zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak - Kowalczyk.

Konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej podkreśla, że miejsc akredytacyjnych jest zbyt mało, a argumentów, aby zachęcać właścicieli gabinetów do podjęcia szkolenia - niewiele.

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

W przypadku tej specjalizacji problemem jest m.in. krzywa demograficzna. Wśród lekarzy dominują ci powyżej 50 lat. O ile, liczba specjalistów w stosunku do mieszkańców jest odpowiednia, to zwraca uwagę nierównomierne ich rozmieszczenie w różnych województwach. Szczególnie niekorzystny stosunek występuje w województwach: kujawsko - pomorskim, lubuskim, opolskim, mazowieckim, podkarpackim, warmińsko - mazurskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

POLECAMY W SERWISACH