• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Posłowie będą siebie przekonywać jak ważna jest higiena jamy ustnej

ms
12-05-2015, 08:43
Posłowie będą siebie przekonywać jak ważna jest higiena jamy ustnej W Sejmie o profilaktyce jamy ustnej dzieci (foto: sxc.hu)
13 i 14 maja na terenie Sejmu odbędzie się akcja edukacyjno-profilaktyczna, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność systemowych zmian w zakresie opieki i prewencji stomatologicznej. Wśród organizatorów Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.

- Chcielibyśmy, aby nasza akcja zwróciła uwagę na korzyści płynące z edukacji i budowania świadomości Polaków o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat - mówi Lidia Gądek, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki. Posłanka wyjaśnia, że podczas dni edukacji i profilaktyki stomatologicznej w Sejmie będziemy rozmawiać, w jaki sposób powinniśmy kształtować model opieki stomatologicznej w Polsce. Zasadnicze będą promocja zdrowia jamy ustnej i profilaktyka chorób w tym zakresie, które będą odzwierciedlać trendy w innych dziedzinach opieki zdrowotnej.

Prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent drugiego ze współorganizatorów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dodaje: Odsetek Polaków dotkniętych próchnicą wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i jest jednym z najwyższych w Europie. Konieczne są kompleksowe działania systemowe, w celu poprawy tej sytuacji.

Kolejnymi współorganizatorami akcji w Sejmie są: Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż. Przedstawiciele tych organizacji przekonują, że koszty leczenia schorzeń stomatologicznych należą do jednych z najdroższych i w krajach wysoko uprzemysłowionych wynoszą one 5 - 10 proc. publicznych wydatków na zdrowie.

Inicjatywa zrodziła się w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day).

Czytaj także: Poseł walczy w Sejmie o bezpłatnego dentystę dla uczniów 

Czytaj także: Posłowie na fotel 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH