PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski program profilaktyczny podbije Włochy?

22-10-2012, 04:22
Polski program profilaktyczny podbije Włochy? (źródło:sxc.hu)
Polski program profilaktyczny podbije Włochy? (źródło:sxc.hu)
Dwa lata temu, Marta Mazur - polska dentystka mieszkająca na stałe we Włoszech, opracowała i uruchomiła program profilaktyczny zakładający ograniczenie występowania próchnicy i wad zgryzu wśród polskich dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenie Regionu Lazio. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego wdrożenie Babydent jest planowane w najbliższym czasie także w innych regionach Italii

Jak podkreśla dr Marta Mazur*, Babydent wychodzi naprzeciw braku swobodnego dostępu dzieci do publicznej służby zdrowia. Zdarza się, że na wizytę u dentysty muszą czekać miesiącami. A tych w wieku 6-16 lat jest w Regionie Lazio ok. 2 tysięcy.

Przedmiotem programu jest przeprowadzenie u dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat profilaktycznych lekarskich badań stomatologicznych zapobiegania próchnicy oraz wad zgryzu oraz grupowej profilaktyki fluorkowej, połączonego z instruktażem higieny jamy ustnej i nauki racjonalnej diety.

Babydent ma także za zadanie ustalenie aktualnych wskaźników intensywności próchnicy.

Zakres procedur przewidzianych w programie obejmuje:

- Rozpropagowanie i nagłośnienie programu, zapoznanie rodziców, dzieci oraz nauczycieli z założeniami programu. Uzyskanie zgody od rodzica/opiekuna prawnego na uczestnictwo dziecka w    Programie.

- Wykonanie profilaktycznego badania stomatologicznego z ustaleniem zaleceń. Wynik badania stomatologicznego wpisywany jest do Indywidualnej Karty Profilaktycznego Badania Stomatologicznego. Jeden z dwóch egzemplarzy karty jest przekazywany rodzicom lub opiekunom prawnym badanego pacjenta.

Zgodnie z sytuacja uzębienia, młodzi pacjenci będą skierowani na następujące zabiegi:

Stosowanie preparatów fluoru,

Lakowanie bruzd zębów trzonowych,

Nauka higieny jamy ustnej i racjonalnej diety,

Diagnoza i zapobieganie powstawania wad zgryzu.

Udział w Programie jest bezpłatny. Zdarza się, że w ciągu tygodnia korzysta z niego ok. 60-70 dzieci.

***

Dr Marta Mazur, na co dzień pracuje w Szpitalu Poliklinicznym Gemelli w Rzymie, gdzie zajmuje się ortodoncją i stomatologią dziecięcą

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH