PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska i Niemcy będą współpracować w zakresie gerostomatologii

UM Wrocław/szaft
09-04-2014, 07:57
Polska i Niemcy będą współpracować w zakresie gerostomatologii Polska i Niemcy będą współpracować w zakresie gerostomatologii (Fot. sxc.hu)
Międzynarodowa konferencja pt. „Seniorzy w systemie ochrony zdrowia - rzeczywistość a oczekiwania”, która odbyła się we Wrocławiu, zainicjowała polsko-niemiecki program badawczy, oceniający jakość życia seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem stanu zdrowia jamy ustnej.

Projekt realizować będą: Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Katedra Periodontologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Universitätsklinikum Carl Gustav Carus an der Technischen Universität Dresden (Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Współpraca polegać będzie między innymi na wymianie wiedzy dotyczącej schorzeń gerostomatologicznych i potrzeb leczniczych seniorów. Przedstawiciele władz obu uczelni dyskutowali o możliwości międzyuczelnianej wymiany studentów i młodych naukowców. W trakcie konferencji odbyły się przeglądy i zabiegi stomatologiczne, w których udział brały osoby w podeszłym wieku. 

Ze statystyk wynika, że co drugi Polak w wieku powyżej 65. roku życia nie ma własnych zębów (trochę więcej kobiet - 55 proc. i trochę mniej mężczyzn - 46,4 proc.). Dla większości z tych osób ratunkiem są protezy. Używa ich 80,7 proc. ankietowanych (84,4 proc. kobiet i 85,9 proc. mężczyzn).

Najwięcej bezzebnych ludzi żyje na wsi powyżej 65. roku życia (55,5 proc.). Pod tym względem nieco lepsza sytuacja jest wśród mieszkańców miast z populacją od 200 do 500 tys. (43,8 proc.). W miastach, liczących ponad 0,5 mln mieszkańców, bez zębów żyje 43 na 100 osób w wieku ponad 65 lat.

Z raportu WHO „Health for all in the 21st century" wynika, że co czwarty polski senior w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dane obejmują 2011 i częściowo 2012 r.) usiadł na fotelu dentystycznym. W tym samym czasie 80 proc. starszych Szwedów i 79 proc. Duńczyków korzystało z usług lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH