• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polscy naukowcy o próchnicy w aspekcie żywienia dzieci i młodzieży

ws
22-01-2016, 08:05
Polscy naukowcy o próchnicy w aspekcie żywienia dzieci i młodzieży Żywienie a próchnica dzieci (foto: pixabay)
Ubytki próchnicowe występują u ponad 50 proc. dzieci w wieku trzech lat. Później jest tylko gorzej. W tej sytuacji wiele dobrego można zrobić widząc zależność pomiędzy czynnikami związanymi z odżywaniem a występowaniem i intensywnością choroby próchnicowej.

Widzieć to za mało. Ważne jest  przestrzeganie zaleceń dietetycznych dla dzieci i młodzieży opracowanych przez ekspertów. Przeglądu piśmiennictwa w tym zakresie dokonała Grupa Robocza ds. Żywienia Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy.

Przedstawiamy, powstały w połowie 2015 r., dokument, w którym zawarto aktualną wiedzę m.in. o: kariogenności pokarmów, związku cukrów z kariogennością biofilmu bakteryjnego, nawykach dietetycznych dzieci i młodzieży, wpływie popełnianych błędów dietetycznych na uzębienie, czynnikach żywieniowych przeciwpróchnicowych.

Na podstawie analizy wyników badań i wytycznych dietetycznych dla dzieci i młodzieży opracowano pierwszą wersję zasad dietetycznych dla najmłodszych. Uwzględniono różnice w sposobie odżywiania niemowląt i dzieci do drugiego roku życia oraz dzieci starszych. Wstępna wersja dokumentu została zrecenzowana przez interdyscyplinarny zespół, w tym przedstawicieli środowiska medycznego i stomatologicznego, a także decydentów opieki zdrowotnej i przedstawicieli rodziców/opiekunów dzieci. Zgodnie z ich uwagami opracowanie zostało zmodyfikowane. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH