PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Policealne studium techniki dentystycznej może pobierać czesne także w miesiącach wakacyjnych

ms
13-03-2014, 12:15
Policealne studium techniki dentystycznej może pobierać czesne także w miesiącach wakacyjnych Policealne studium techniki dentystycznej może pobierać czesne także w miesiącach wakacyjnych (foto: sxc.hu)
Sprawa dotyczyła Policealnego Studium Techniki Dentystycznej w Zielonej Górze, ale zainteresować może osoby prowadzące podobne placówki dydaktyczne, w których słuchacze zobligowani są do uiszczania czesnego.

Okazuje się, że jeden z uczestników płatnej nauki w Policealnym Studium Techniki Dentystycznej miał wątpliwości co do tego czy placówka dydaktyczna ma prawo pobierać czesne za miesiące wakacyjne, a więc za okres, w którym nauka się nie odbywa.

Sprawa oparła się o Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał, że takie rozwiązanie nie jest sprzeczne z obowiązującym prawem, wszak z jednym warunkiem. Czesne te musi być uzasadnione ponoszonymi kosztami. O ile opłata jest nieracjonalnie wysoka, może być skutecznie oprotestowana. Tak było w innej sprawie, w której Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone postanowienie wzorca umowy o treści: "W okresie wakacyjnym za: lipiec, sierpień, wrzesień student uiszcza niepełne czesne w wysokości 75 proc. pełnej stawki miesięcznej" (sygn. XVII AmC 873/09).

W przypadku Policealnego Studium Techniki Dentystycznej w Zielonej Górze opłata za naukę wynosiła 650 zł miesięcznie, zaś w okresie wakacyjnym - 200 zł, co stanowi 31 proc. opłaty uiszczanej przez studentów w okresie nauki.

Prezes Urzędu nie zakwestionował możliwości pobierania przez przedsiębiorców opłat czesnego za miesiące wakacyjne, gdyż działalność, polegająca na prowadzeniu szkoły, generuje koszty stałe, także w tym okresie (są to: koszty wynagrodzeń nauczycieli, utrzymanie budynku w stanie gotowości, opłaty związane z dostarczaniem energii, wody, ochrona przez firmę ochraniarską). Czesne za te miesiące powinno zostać pomniejszone, gdyż nie prowadzi się wówczas zajęć dydaktycznych. Tak było dokładnie w przypadku Policealnego Studium Techniki Dentystycznej.

Warto także pamiętać, że pojęcie "przedsiębiorca" obejmuje także podmioty, których działalność nie kojarzy się z typową działalnością gospodarczą. Takimi podmiotami są niepaństwowe szkoły policealne. Organizowanie i prowadzenie szkoły z odpowiednim programem nauczania stanowi świadczenie usług o charakterze użyteczności publicznej, podmiot organizujący i prowadzący takie nauczanie może być uznany za przedsiębiorcę, który jest stroną w postępowaniu o stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zaś osoby (słuchacze), które korzystają z usług tej szkoły odpłatnie, są konsumentami i podlegają ochronie prawnej, nadzorowanej także przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
technik dentystyczny   studia   czesne   opłaty  

POLECAMY W SERWISACH