• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podmioty prowadzące specjalizacje - do kontroli?

ws
28-01-2016, 12:26
Podmioty prowadzące specjalizacje - do kontroli? MZ skontroluje podmioty prowadzące specjalizacje? (foto: infoDENT24.pl)
W procesie szkolenia specjalizacyjnego rezydentów nie dzieje się najlepiej. Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi, chce, aby minister zdrowia zlecił kontrole w tym zakresie.

Na co powinien - zdaniem samorządu lekarskie - zwrócić uwagę szef resortu zdrowia?

Ukrócić należałoby m.in.:
- powierzanie rezydentom obowiązków wykraczających poza zakres odbywanego szkolenia specjalizacyjnego określonego programem specjalizacji;
- wykorzystywanie dominującej pozycji przez pracodawców i zmuszanie rezydentów do całkowicie samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym nie pokrywających się z odbywaną specjalizacją lub wymagających znacznie wyższych kwalifikacji niż te, które posiadać mogą rezydenci;
- delegowanie rezydentów do pracy nie wiążącej się z realizacją programu specjalizacji.

Według ORL w Łodzi, działania te powodowane są niepohamowanym dążeniem do obniżenia kosztów działalności podmiotów leczniczych, bez uwzględnienia w najmniejszym stopniu celów szkolenia specjalistycznego i bezpieczeństwa pacjentów.

- W takim stanie rzeczy ponawiamy apel o przeprowadzenie kompleksowych kontroli podmiotów prowadzących szkolenia specjalistyczne pod kątem wykorzystania środków przeznaczanych na finansowanie tych szkoleń i realizowania przez te podmioty obowiązków związanych z prowadzeniem specjalizacji – piszą autorzy apelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH