• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Po studiach studentów stomatologii czeka w Polsce bezrobocie?

ms
01-07-2015, 11:04
Po studiach studentów stomatologii czeka w Polsce bezrobocie? Za dużo studentów stomatologii (foto: pixabay)
Podaż komercyjnych usług stomatologicznych jest zdecydowanie za duża w stosunku do potrzeb – uważa większość praktykujących lekarzy dentystów.

Lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes Wielkopolskiej Izby lekarskiej ocenia, że zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne jest przede wszystkim niezgodne z delegacją ustawową.

- Ustawa mówi, że limity ustala się biorąc pod uwagę z jednej strony możliwości dydaktyczne uczelni, z drugiej - zapotrzebowanie na absolwentów. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, to nawet wiceminister Neumann przyznał w odpowiedzi na ostatnią interpelację, że możliwości uczelni są przeszacowane, zwłaszcza w stosunku do realiów finansowych. Istotne jest zatem pytanie czy należy stawiać na ilość czy na jakość - podkreśla Cisło w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Dodaje on, że jeśli chodzi o kwestią zapotrzebowania, to nie można na nią patrzeć przez pryzmat złego stanu zdrowia Polaków, ale raczej uwzględniać możliwości rynku pracy.

- A ten w przypadku dentystów jest już w tej chwili przesycony. Dlatego, zdaniem Naczelnej Komisji Stomatologicznej działającej przy NIL, należy dobrze przemyśleć decyzję o zwiększeniu limitów przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny - zaznacza Cisło.

Przypomnijmy, że przeciwni zwiększeniu limitów przyjęć są również studenci stomatologii. W badaniu ankietowym infoDENT24.pl, PTSS i BAD „Trudne początki, czyli dentyści na progu kariery”, w którym udział wzięło 921 osób, w większości członków Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, aż 82,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że w Polsce kształci się zbyt wielu stomatologów. Według respondentów, najlepszym sposobem na ograniczenie liczby studentów stomatologii, a w perspektywie lekarzy dentystów, jest zredukowanie limitów przyjęć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH