• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Po III, a przed IV Mazowieckimi Spotkaniami Stomatologicznymi

Ewa Nieckuła
28-06-2017, 09:45
Po III, a przed IV Mazowieckimi Spotkaniami Stomatologicznymi lek. dent. Marta Klimkowska – Misiak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie (fot. archiwum)
III Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne odbyły się w Serocku 9-10 czerwca. Program został doceniony przez uczestników. Najlepiej świadczyła o tym frekwencja na wykładach.

infoDENT24.pl: Czy czerwiec to dobry termin na konferencję, przecież w tym miesiącu z myślą o lekarzach dentystach organizowanych jest wyjątkowo dużo imprez o charakterze szkoleniowo - naukowym? 
lek. dent. Marta Klimkowska – Misiak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, członek Komisji Stomatologicznej NRL: Obecnie, wobec mnogości tak różnych zadań edukacyjnych, trudno jest znaleźć moment, o którym można powiedzieć, że to naprawdę dobra pora na takie spotkanie. Konkurujemy z innymi organizatorami, ale chyba jesteśmy efektywni w tych działaniach - skoro frekwencja podczas MSS rośnie z roku na rok. Przyjeżdżają do nas koleżanki i koledzy z całej Polski.

To czym Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne w sposób szczególny kuszą uczestników?
Z pewnością programem. Słuchacze mogą znaleźć wykłady na naprawdę  wysokim poziomie, nie tylko atrakcyjne do wysłuchania pod względem formy przekazu, ale przede wszystkim wartościowe z uwagi na treść. Przekazujemy wiedzę z reguły opartą o najnowsze osiągnięcia naukowe - i co ważne - uwzględniającą dużą dawkę informacji praktycznych, rekomendowanych do zastosowania w gabinecie. To nie są zatem czysto akademickie analizy, prezentują je wykładowcy uniwersyteccy będący jednocześnie praktykami.

Jaka tematyka budzi szczególne zainteresowanie?
Staramy się o to, aby temat z  każdego obszaru stomatologii był poruszony. Dużym zainteresowaniem cieszyła się miedzy innymi sesja  periodontologiczna. Wiele osób interesuje się problematyką związaną z chorobami  błony śluzowej jamy ustnej, staramy się mówić o profilaktyce onkologicznej, a także o fluorze.

Wydaje się, że wiedza o fluorze jest powszechna, a mimo to dyskusja na jego temat nadal wyzwala emocje.
Temat ten co jakiś czas wypływa w mediach. Jako profesjonaliści musimy z rozwagą podchodzić do tych doniesień, nie wolno nam ulegać sugestiom nie popartym dowodami naukowymi z rzetelnie przeprowadzonych badań. Pojawiają się informacje wykorzystujące dane, które nie spełniają kryteriów badań naukowych tworzonych w oparciu o standardy dla EBM.

Jak wypada porównanie pierwszych i ostatnich Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych?
Jako organizatorowi, trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, ale sądzę, że tegoroczne wydarzenie jest podobne do dwóch poprzednich edycji. Gościliśmy bardzo dużo uczestników - blisko 600 osób wykupiło pakiety i myślę, że są zadowoleni z pobytu. Po raz pierwszy MSS były zorganizowane we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. W dwóch poprzednich edycjach wykładowcy z WUM stanowili większość prelegentów, ale nie byli współorganizatorami.

POLECAMY W SERWISACH