• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płatne studia medyczne? MZ - przeanalizuje

en/PAP
10-02-2017, 14:45
Płatne studia medyczne? MZ - przeanalizuje Kto będzie chciał studiować medycynę, gdy studia będą płatne? (fot. pixabay)
W sprawie możliwości wprowadzenia odpłatności za studia medyczne Ministerstwo Zdrowia się zastanawia, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie ma takiego planu. To dziwne oświadczenie skoro szef resortu jest "za". Jaka jest prawda - trudno dociec.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że resort analizuje pomysł MNiSW i zasięga opinii ekspertów. - Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów - zaznaczyła. 

Tego samego dnia po południu rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada zapewniła PAP, że MNiSW nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia. - Takich pomysłów w resorcie nie ma. Zgodnie z artykułem Konstytucji RP 70 ust. 2. nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna - powiedziała.

To już kolejny raz, gdy powraca dyskusja nad możliwością wprowadzenia odpłatności za studia medyczne. Dokładnie przed rokiem Gowin analogiczną propozycję przedstawiał w jednym z wywiadów. Resort nauki szacował, że wykształcenie lekarza kosztuje co najmniej 500 tys. zł.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł komentował wówczas, że obciążanie młodych lekarzy kosztami kształcenia nie jest dobrym rozwiązaniem, a zakaz wyjazdu z kraju czy odpracowywanie studiów nie zahamują ich emigracji. Wskazywał, że receptą na niedobory kadrowe w niektórych specjalizacjach medycznych jest zwiększanie naboru na polskojęzycznych studiach medycznych.

Z propozycją, by lekarze po zakończeniu rezydentury byli zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas, do ministra zdrowia przed rokiem występowała również ówczesna rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska. Zwracała uwagę, że w Polsce brakuje wielu specjalistów, m.in. pediatrów, chirurgów, diabetologów i lekarzy rodzinnych.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz przekonywał wówczas, że głównym czynnikiem emigracji lekarzy nie są warunki finansowe, ale nadmierna biurokracja i nierespektowanie dopuszczalnego czasu pracy. Podkreślał, że zaświadczenia potrzebne do podjęcia pracy w innych krajach UE odbierają nie tylko rezydenci i młodzi lekarze, lecz także doświadczeni specjaliści, co potwierdza, że przesłanki ekonomiczne nie są głównym powodem emigracji.

O proteście OZZL w sprawie pomysłu wprowadzenia płatnych studiów informowaliśmy w materiale Niech studenci medycyny płacą za studia!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OZZL   studia stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH