PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Peter Schultz: dentysta może w znaczącym stopniu zredukować lęk u pacjenta

ms
17-08-2015, 08:03
Peter Schultz: dentysta może w znaczącym stopniu zredukować lęk u pacjenta Peter Schultz (foto: archiwum)
Czym jest dentofobia, jak skutecznie z nią walczyć i jaką rolę w tej walce odgrywa lekarz dentysta - te zagadnienia czytelnikom infoDENT24.pl przybliża Peter Schultz, jeden z najbardziej znanych ekspertów z zakresu komunikacji, terapii lęku i fobii w Europie.

infoDENT24.pl: Co to jest dentofobia?

Peter Schultz: To fobia – czyli bardzo silna, niewspółmierna w stosunku do bodźca, reakcja lękowa - w stosunku do lekarza dentysty lub procedury dentystycznej.

infoDENT24.pl: Co, ogólnie rzecz ujmując, może powodować  fobię?

Peter Schultz: Fobię mogą powodować zarówno rzeczywiste, bardzo złe doświadczenia człowieka lub przeniesione emocje, ewentualnie psycho-dynamicznie przeniesione lęki, często połączone z silnym uczuciem bezsilności.

infoDENT24.pl: Jakie mogą być główne symptomy dentofobii? 

Peter Schultz: Pacjent często mówi, że nienawidzi dentysty, że bardzo boi się dentysty, może opowiadać o jakimś złym doświadczeniu z dentystą lub leczeniem dentystycznym.

Symptomy fizjologiczne mogą być bardzo podobne do typowych objawów strachu, które mogą objawiać się np.: przyspieszonym lub znacznie obniżonym pulsem pacjenta, szybkim oddychaniem, nagle pobladłą twarzą, lub znacznym zaczerwienieniem twarzy. Sygnałem silnego lęku lub dento-fobii może być odwoływanie przez pacjenta kolejnych wizyt w gabinecie, nietrzymanie się ustaleń dotyczących przebiegu leczenia lub przerywanie leczenia. 

infoDENT24.pl: Jaka jest szacowana częstość występowania dentofobii i łagodnego lęku związanego z wizytami u dentysty?

Peter Schultz: W zależności od metod pomiaru, od 35 do 60 proc. populacji wykazuje symptomy lęku związanego z wizytami w gabinecie dentystycznym lub przed lekarzem dentystą. Zgodnie z dostępnymi badaniami naukowymi, jak i wieloletnią praktyką terapeutyczną w tym zakresie ok. 10 proc. populacji cierpi na poważną dentofobię, wymagającą profesjonalnej terapii psychologicznej.

infoDENT24.pl: Co może oznaczać dla dentysty fakt, że większość dorosłych pacjentów obawia się wizyt u dentysty lub samego gabinetu dentystycznego?

Peter Schultz: Może oznaczać, że pacjenci ci nie mają zapewnionej wytaczającej stomatologicznej opieki medycznej w zakresie dbania o jamę ustną, bo po prostu unikają dentysty. Dlatego ważne jest wypracowanie przez lekarza koncepcji współpracy z lękliwym pacjentem.

infoDENT24.pl: Czy możliwe jest zredukowanie lęku  u pacjenta przez dentystę?

Peter Schultz: To zależy od dentysty - w dużej mierze od umiejętności przyjmowania i generowania informacji zwrotnej, podejścia do pacjenta, umiejętności tworzenia relacji, odbytych szkoleń. Możliwe jest zredukowanie obaw lękliwego pacjenta o co najmniej 80 proc.

infoDENT24.pl: Jak zatem umiejętności interpersonalne mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem  pacjenta?

Peter Schultz: Rozwinięte umiejętności komunikacji interpersonalnej mogą bardzo pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Zarówno samemu lekarzowi dentyście, personelowi pracującemu z dentystą, jak i pacjentowi.

POLECAMY W SERWISACH