PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Panteon polskich stomatologów stał się szczuplejszy

ms
31-10-2016, 07:44
Panteon polskich stomatologów stał się szczuplejszy Odeszli w 2016 r. (foto: pixabay)
W 2016 r. nie raz pojawiały się przygnębiające informacje o śmierci lekarzy dentystów, którzy wiele znaczyli dla środowiska, dla całej branży stomatologicznej. Wspominamy te nazwiska.

Październik

Lek. dent. Jacek Mucha
Wieloletni pracownik Katedry Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Bardzo kontaktowy człowiek nawiązujący miłe relacje z każdym pacjentem. Dusza człowiek.

Wrzesień

Prof. Zbigniew Jańczuk
To co znamienite w polskiej stomatologii wiąże się z jego nazwiskiem. Prof. Zbigniew Jańczuk godnie reprezentował środowisko polskich stomatologów na arenie międzynarodowej. Był m.in. założycielem – polskiej sekcji Akademii Pierre Faucharda oraz wieloletnim przewodniczącym Sekcji Polskiej Międzynarodowej Akademii Periodontologii.
Prof. Zbigniew Jańczuk był cenionym ekspertem Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej. Na długo związał się z Pomorską Akademią Medyczną, początkowo był jej prorektorem, później rektorem.
Nestor polskiej stomatologii był autorem ponad 300 monografii i prac naukowych oraz kilkudziesięciu książek.

Sierpień

Lek. dent. Jolanta Kwaśniewska
Zmarła działała w Bydgoskiej Izbie Lekarskiej od 1989 r., była wieloletnią przewodniczącą Komisji Stomatologicznej BIL, zastępcą przewodniczącego Klubu Lekarza Seniora i Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Pełniła także funkcję dyrektor Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Bydgoszczy. 

Z wielkim zapałem i energią integrowała środowisko lekarzy dentystów. Została odznaczona „Zasłużony dla Samorządu Lekarskiego” i uhonorowana wyróżnieniem „Cerebrum Medici” za całokształt pracy.

Lipiec

Prof. dr hab. med. Zofia Knychalska – Karwan
Nestorka polskich stomatologów, wybitna lekarz - dentysta, uczona, wychowawca wielu pokoleń lekarzy i studentów.
Prof. Zofia Knychalska - Karwan pełniła m.in. funkcje kierownika Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej AM w Krakowie w latach 1978 – 1992.

Była członkiem naukowych towarzystw międzynarodowych: International Association of Dentistry for Children, Academy Pierre Fauchard, International Association of Oral Pathologists. Redaktor naczelny “Stomatologii Klinicznej”, członek zespołów redakcyjnych “Czasopisma Stomatologicznego”, “Biuletynu Stomatologicznego”, “Magazynu Stomatologicznego”.

POLECAMY W SERWISACH