PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenci z celiakią badani stomatologicznie

ms
04-07-2016, 11:48
Pacjenci z celiakią badani stomatologicznie Przychodnia Willowa zaprasza na badania chorych na celiakię
Zasadniczy cel badania to zebranie danych do pracy doktorskiej Anny Michalak - Pyry. Jednak w razie potrzeby pacjenci będą mieli zapewnione leczenie. Tak przynajmniej zapewniają organizatorzy badań.

W ostatnich latach wielu badaczy porusza temat zależności między chorobami ogólnoustrojowymi, a stanem jamy ustnej, w tym również celiakii. Celem pracy jest ocena skuteczności dogłębnego badania jamy ustnej jako predyktora w identyfikacji pacjentów z atypową lub niemą chorobą trzewną.

Na badania do lubelskiej przychodni Willowa zapraszani są chorzy na celiakię w wieku od 6 do 25 lat. Na podstawie wyników badań opracowana zostanie rozprawa doktorska „Ocena zmian w jamie ustnej u chorych do 25 roku życia z chorobą trzewną”, która w przypadku pozytywnych recenzji i obrony pozwoli dentystce Annie Michalak-Pyra, uzyskać stopień doktora nauk medycznych.

W przedsięwzięcie zaangażowana jest Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podczas wizyty pacjent lub opiekun zostanie poproszony o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej przebiegu choroby, następnie zostanie poddany badaniu stomatologicznemu, a w razie potrzeby również leczeniu. Przychodnia zapewnia materiały najwyższej jakości.

Zabiegi, na życzenie pacjenta, będą wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Rodzic lub opiekun, który przyprowadzi małego pacjenta, również może liczyć na bezpłatny przegląd i leczenie.

Białe weekendy w Przychodni Willowa odbywać się będą cyklicznie. Jeden już przeprowadzono 2 – 3 lipca 2016 r.

W przeciwieństwie do wcześniejszych przekonań celiakia jest częstą chorobą. Jednak nadal pozostaje trudna do diagnozowania, ponieważ w większości jej przypadki są nietypowe. Dostępne dane wskazują, że częstość występowania celiakii wynosi ok. 1 proc. populacji. Jednakże u większości pacjentów nie występują objawy ze strony przewodu pokarmowego. Tak więc w celu zidentyfikowania objawów nietypowych lub niemych u pacjentów z celiakią sugeruje się, aby lekarz badał chorych w poszukiwaniu pośrednich objawów celiakii.

Więcej: celiakia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH