PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ORL Warszawa: zwiększenie limitów przyjęć bez oceny zapotrzebowania, nie ma sensu

ORL Warszawa/jsz
02-06-2014, 12:55
ORL Warszawa: zwiększenie limitów przyjęć bez oceny zapotrzebowania, nie ma sensu ORL Warszawa: zwiększenie limitów przyjęć bez oceny zapotrzebowania, nie ma sensu (źródło: PTWP/Fotolia)
Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie „wysoce negatywnie” oceniła projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. Zwróciła uwagę, że nie jest znane realne zapotrzebowanie na absolwentów uczelni medycznych. Przypomnijmy, że projekt zakłada niewielkie zwiększenie liczby studentów stomatologii.

O propozycjach resortu zdrowia szczegółowo informowaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, iż w stosunku do roku 2013/2014 na kierunku lekarsko-dentystycznym limit zwiększono o 8 miejsc. O pięć miejsc resort zdrowia proponuje zwiększyć rekrutację na jednolite studia magisterskie stacjonarne prowadzone w języku polskim. Trzy miejsca więcej niż w roku akademickim 2013/2014 resort chce zagwarantować zainteresowanym studiami magisterskimi stacjonarnymi i niestacjonarnymi prowadzonymi w innym języku niż polski.

Jak wiadomo minister zdrowia określa limity przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko dentystyczny „uwzględniając zasady określone w art. 8 ust. 4 i 9 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie na absolwentów tych kierunków".

Członkowie ORL w Warszawie podkreślają jednak, że nie zostały przedstawione jakiekolwiek aktualne dane i prognostyczne, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na lekarzy i lekarzy dentystów obecnie i w przyszłości.

- Bez oceny określonego zapotrzebowania, aktualnego i prognostycznego, dotyczącego kadry lekarskiej i lekarsko dentystycznej, niemożliwa jest merytoryczna, rzeczowa ocena projektu. Ten brak próby dokonania szacunkowej nawet oceny zapotrzebowania stanowi główny zarzut wobec projektu - czytamy w uzasadnieniu do stanowiska przyjętego przez Radę.

Rada wyraziła zaniepokojenie limitami przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny, gdyż w ostatniej dekadzie zlikwidowano wiele gabinetów dentystycznych świadczących usługi za środki publiczne, w tym - gabinety w szkołach, przez co można domniemywać, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na kadrę lekarsko-dentystyczną. Jednak z drugiej strony dostępne badania populacyjne wskazują na fatalny stan zdrowia jamy ustnej Polaków, co mogłoby być przesłanką do twierdzenia, że potrzebna jest większa liczba dentystów.

- Na te problemy, dotyczące nieznanego w rzeczywistości zapotrzebowania na kadrę lekarską i lekarsko-dentystyczną, nakładają się problemy z „wydolnością" dydaktyczną uczelni medycznych. Z pewnością nie można przepisem aktu prawnego, arbitralnie, podwyższyć limitów przyjęć, gdyż oznaczałoby to znaczne obniżenie poziomu kształcenia - czytamy w uzasadnieniu stanowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH