PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Olej kokosowy nową bronią w walce z próchnicą

13-09-2012, 18:58
Olej kokosowy nową bronią w walce z próchnicą (źródło: sxc.hu)
Olej kokosowy nową bronią w walce z próchnicą (źródło: sxc.hu)
Irlandczycy dowiedli, że pasty do zębów zawierające olej kokosowy, niszczą bakterie odpowiedzialne za pojawianie się próchnicy.

Naukowcy z Athlone Institute of Technology z Irlandii poddali testom olej kokosowy (w jego naturalnej postaci) przeciwko bakteriom Streptococcus, które przylegają do zębów, następnie wytwarzają kwas, a w efekcie końcowym powodują gnicie, oraz ten sam olej poddany obróbce enzymatycznej w postaci podobnej do procesu trawienia. Okazało się, że gdy olej  połączy się z enzymami trawiennymi, staje się zabójczą bronią dla próchnicy. A to z kolei otwiera drogę dla pasty do zębów oraz płynów do higieny jamy ustnej zawierających olej kokosowy jako składnik aktywny.

Jeden z głównych badaczy w tej dziedzinie, dr Damien Brady z Instytutu Technologii w Athlone, powiedział: Próchnica jest powszechnie pomijanym problemem zdrowotnym, dotykającym od 60 do 90 procent dzieci oraz większość dorosłych w krajach uprzemysłowionych. Włączenie enzymatycznie zmodyfikowanego oleju kokosowego do produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej byłoby atrakcyjną alternatywą dla środków chemicznych, zwłaszcza że działa on w relatywnie niskich stężeniach. Dodał też, że jego badania mogą okazać się istotne zważywszy na problem rosnącej odporności na istniejące kuracje antybiotykowe. W związku z czym, jego zdaniem, trzeba zwracać szczególną uwagę na nowe sposoby zwalczania zakażeń antybakteryjnych.

Eksperymenty Dr Bradyego były zainspirowane wcześniejszymi badaniami z udziałem enzymatycznie zmodyfikowanego mleka. Pokazały one, że częściowo strawione mleko spowodowało ograniczenie przyklejania się Streptococcus mutans do szkliwa, a to z kolei popchnęło badaczy do przeanalizowania wpływu innych produktów żywnościowych na bakterie. Dowiodły one, że produkty ludzkich procesów trawiennych wykazują aktywność przeciwko drobnoustrojom.

Badania przyczyniły się też do zrozumienia procesów przeciwbakteryjnych w ludzkich  jelitach. Nasze dane wskazują, że produkty trawienia wykazują aktywność antymikrobową. Może to mieć wpływ na sposób, w jaki bakterie kolonizują komórki wyściełające przewód pokarmowy oraz na ogólny stan zdrowia jelit - wyjaśnia dr Brady.

Dodatkowe badania przeprowadzone w Instytucie Technologii w Athlone ujawniły, że enzymatycznie zmodyfikowany olej kokosowy zwalcza również bakterie Candida albicans wywołujące grzybicę - stwierdzono podczas jesiennej konferencji zorganizowanej przez Society for General Microbiology's na Uniwersytecie w Warwick.

Opracowała Natalia Michalik

Źródło: http://www.sott.net/articles/show/250703-Coconut-Oil-Toothpaste-can-kill-bug-behind-tooth-decayna

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   profilaktyka   próchnica   pasta do zębów   olej kokosowy   Nauka  

POLECAMY W SERWISACH