PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oklaski dla mistrzów Polski w zawodach stomatologicznych

en
15-01-2018, 10:31
Oklaski dla mistrzów Polski w zawodach stomatologicznych Zawody stomatologiczne w Szczecinie (fot. dr Włodzimierz Dura)
W pierwszych w kraju międzyuczelnianych zawodach stomatologicznych zwyciężyli Marta Szpil, studentka V roku UM w Lublinie oraz Bartosz Bajger, student IV roku PUM w Szczecinie.

Nie były to łatwe dni, 15-16 grudnia 2017 r. podczas zawodów stomatologicznych odbywających w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, należało się wykazać umiejętnościami w takich procedurach jak:
- opracowywanie i wypełnianie ubytków w zębach fantomowych,
- znieczulanie do otworu żuchwy, 
- zakładanie koferdamu,
- rysunek pierwszego zęba trzonowego żuchwy,
- rozpoznawanie zębów.

Konkurencja silna, na zawody stawiło się 14 zawodników -  studentów kierunku lekarsko-dentystycznego z UM w Łodzi, UM w Poznaniu, UM w Lublinie oraz z PUM w Szczecinie. W zawodach z jednakową liczbą zdobytych punktów zwyciężyli -  Marta Szpil, studentka V roku UM w Lublinie oraz Bartosz Bajger, student IV roku PUM.

- Poziom umiejętności studentów biorących udział w zawodach był wysoki i bardzo wyrównany. Najlepiej świadczy o tym fakt, że poza dwoma pierwszymi miejscami musieliśmy przyznać trzy drugie i dwa trzecie miejsca. Nieco ułatwiliśmy zadanie stającym do konkursu, ponieważ wcześniej poinformowaliśmy jakiego rodzaju procedury będą wykonywane, więc uczestnicy mogli się przygotować - mówił w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Mariusz Lipski kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej i główny pomysłodawca wydarzenia.  

Rozpoznawanie zębów - najtrudniejsze 
Konkursowe procedury były bardzo szczegółowo sprawdzane od strony praktycznych umiejętności, ale także wiedzy teoretycznej.

   Opracowywanie ubytków (fot. Włodzimierz Dura)

Punktowano opracowanie ubytku, założenie podkładu, wypełnienie i odbudowę ubytku z użyciem różnych systemów formówek, konwencjonalnych i nietypowych tzw. częściowych (Contact Matrix).  Zawodnicy opracowywali ubytki II klasy z punktem stycznym, a więc nieco trudniejsze niż klasy I. Mimo to procedury te nie sprawiały żadnych trudności.   

   Znieczulanie - prawidłowe wykonanie procedury sygnalizuje dźwięk i zapalenie się diody (fot. Włodzimierz Dura)

 

- Przy przeprowadzaniu znieczulenia zdarzały się małe wpadki, ale wszystkim udawało się prawidłowo wykonać zabieg. Także w tej kategorii oceniano wiele elementów, jak sposób mycia rąk, poprawność wyboru strzykawki i igły,  przeprowadzenie wywiadu. Niektórzy studenci zapominali zapytać o choroby ogólnoustrojowe. O ile pamiętam, nikt z uczestników nie zdobył maksymalnej liczby punktów za tę kategorię, mówi prof. Lipski. 

 Zakładanie koferdamu (fot. Włodzimierz Dura)

Zakładanie koferdamu, które jest w tej chwili standardem w leczeniu endodontycznym, także nie stanowiło wielkiego problemu. Zawodnicy musieli w odpowiednim miejscu wyciąć otwory, wiedzieć na które zęby nałożyć gumę, czym ją umocować, wybrać odpowiednie klamry.

 Rysunki trzonowców (fot. Włodzimierz Dura)

Byłem pod ogromnym wrażeniem umiejętności plastycznych niektórych studentów - ich rysunki zębów trzonowych nie ustępowały wykonywanym przez zawodowego plastyka, relacjonuje prof. Lipski 

Tymczasem dość prosta czynność - rozpoznawanie zębów stanowiła największe wyzwanie. Nie było ani jednej osoby, która poprawnie rozpoznałaby wszystkie zęby. Trzeba było podać grupę zębów i stronę, w sumie należało zidentyfikować 14 zębów.

Kolejna szansa za kilka miesięcy
Pomorski Uniwersytet Medyczny uczestniczy w ogólnopolskim projekcie, w ramach którego przy każdej uczelni  powstają centra symulacji medycznej. Tylko na niektórych uczelniach zdecydowano się  wesprzeć także nauczanie stomatologii.  Na PUM  część funduszy z tego projektu przeznaczono na sprzęt - fantomy medyczne, w tym stomatologiczne, a część poświęcono na szkolenia i zawody międzyuczelniane.

Jak przyznaje prof. Lipski to dobra inicjatywa  - studenci byli usatysfakcjonowani. Poza sprawdzeniem swoich umiejętności na nowoczesnym sprzęcie,  mieli także możliwość spotkania i wymiany informacji.

W planach są kolejne zawody, gdyż w ramach projektu „Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie” stomatologiczne zmagania będą się odbywać co pół roku (zawsze w drugim i czwartym kwartale) przez następne cztery lata.

W sumie przed przyszłymi dentystami jeszcze osiem edycji konkursu. W każdych zawodach będą sprawdzane inne umiejętności, inne procedury. A w kolejnej edycji może endodoncja, a może protetyka?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
konkursy stomatologia   PUM   studenci stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH