PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ogólnopolskie badanie zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego

ms
13-12-2016, 11:11
Ogólnopolskie badanie zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego dr hab. n. med. Mieszko Więckiewicz (foto: archiwum)
Polsko – nie zgrzytaj zębami! 25 lutego 2017 r. w 10 miastach Polski odbędzie się akcja, jakiej jeszcze nie było – ogólnokrajowe badanie występowania zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego. Dlaczego problem ten nabiera coraz większego znaczenia i jaka jest jego świadomość w środowisku stomatologicznym, rozmawiamy z koordynatorem naukowym przedsięwzięcia, dr hab. n. med. Mieszkiem Więckiewiczem.

Ewa Wierchoła, Marek Nahajowski: 11 grudnia przeprowadzone ostało we Wrocławiu szkolenie na temat dysfunkcji narządu żucia, na którym nie zabrakło wolontariuszy z oddziałów PTSS z całej Polski. Czego dowiedzieli się jego uczestnicy?
Dr hab. n. med. Mieszko Więckiewicz:
 W czasie szkolenia zaprezentowane zostały aktualne zalecenia dotyczące badania podmiotowego i przedmiotowego w zakresie dysfunkcji narządu żucia. Dzięki temu uczestnicy otrzymali wskazówki, które pozwolą im na profesjonalne przeprowadzenie akcji.

Akcja ta skierowana będzie do wszystkich Polaków zainteresowanych oceną występujących u nich zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego i oczekujących ewentualnych porad. Jakiej części społeczeństwa dotyczą dysfunkcje narządu żucia? Czy rzeczywiście stanowią istotny problem w skali ogólnoświatowej?
Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że zaburzenia te są związane w znacznym stopniu z poziomem rozwoju cywilizacyjnego. W Stanach Zjednoczonych czy krajach skandynawskich mogą one dotyczyć nawet 70 – 80 proc. społeczeństwa. Natomiast w krajach słabiej rozwiniętych dotyczą ok. 30 proc. populacji.

Gdzie sytuuje się Polska?
Według naszych badań, prowadzonych wśród studentów wrocławskich uczelni, objawy zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego dotyczą około połowy badanej populacji. Nie przeprowadzono jednak badania w skali całego kraju, które dotyczyłoby wszystkich grup wiekowych.

Czy wiek lub płeć badanych ma znaczenie?
Najczęściej problem dysfunkcji w obrębie układu stomatognatycznego dotyczy młodych kobiet, które zwykle zgłaszają się do lekarza dentysty i potrzebują właściwej diagnozy i leczenia.

A jak w takim razie wygląda świadomość problemu wśród polskich dentystów? Czy są w stanie pomóc pacjentom?
Na szczęście o dysfunkcjach narządu żucia mówi się coraz częściej. Programy nauczania wszystkich polskich uczelni medycznych na kierunku lekarsko – dentystycznym obejmują kurs kształcący w zakresie prawidłowego rozpoznania i leczenia tych zaburzeń. Jeśli chodzi o lekarzy praktyków, niestety problem jest pomijany, a badanie w tym zakresie zwykle nie jest przez nich przeprowadzane. Tymczasem powinno stać się obowiązkowym elementem diagnostyki, zwłaszcza wśród lekarzy zajmujących się protetyką stomatologiczną, ortodoncją czy implantologią.

Jak pod tym względem wypada Polska na tle innych krajów?
W krajach wysoko rozwiniętych ustalone standardy postępowania są w środowisku stomatologicznym znacznie częściej przestrzegane. Większość lekarzy zwraca uwagę na objawy dysfunkcji narządu żucia. Muszę jednak podkreślić, że Polska zrobiła w ostatnim czasie duży krok naprzód i szybko dorównujemy światowym standardom. Dalszemu rozwojowi sprzyjają akcje nagłaśniające problem, takie jak ta, którą będziemy w najbliższym czasie organizować.

SŁOWA KLUCZOWE
PTSS  

POLECAMY W SERWISACH