• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O 3,8 proc. wzrośnie liczba miejsc dla studentów kierunku lekarsko – dentystycznego

ms
05-04-2016, 13:25
O 3,8 proc. wzrośnie liczba miejsc dla studentów kierunku lekarsko – dentystycznego Limity na studia stomatologiczne praktycznie nie wzrosną (foto: pixabay)
Według wstępnych danych, płynących z Ministerstwa Zdrowia, o 31 wzrosnąć ma liczba miejsc czekających w roku akademickim 2016/2017 na studentów wydziałów lekarsko – dentystycznych uniwersytetów medycznych.

Większy limit przyjęć o 3,8 proc. jest w zasadzie nieistotny wobec proponowanego wzrostu miejsc na kierunku lekarskim o 25,1 proc.! (wzrost z 3347 do 4188).

Co kryje się za dodatkowymi 31 miejscami wiadomo będzie po poznaniu szczegółów ich podziału na: jednolite studia magisterskie prowadzone w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej w języku polskim, a także jednolite studia magisterskie prowadzone w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej w języku innymi niż język polski.

Oczywiście oblegane są studia bezpłatne w języku polskim. W tym przypadku na wydziałach lekarsko – stomatologicznych od lat bite są rekordy liczby kandydatów na jedno miejsce wśród wszystkich krajowych uczelni.

Stagnacja w liczbie miejsc w zasadzie idzie w parze z postulatami płynącymi od lekarzy dentystów, którzy zgodnie twierdzą, że liczbę wchodzących w zawód stomatologów należałoby nie tyle zwiększać, co ograniczyć, na przykład wstrzymując nabór na rok lub dwa. Oczywiście od strony organizacyjnej jest to pomysł nierealny.

Oczywiście żądanie wprowadzenia restrykcji wynika z dalece niewystarczającej kwoty przeznaczanej na leczenie stomatologiczne Polaków w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Popyt na komercyjne usługi jest zbyt niski, aby wszyscy lekarze dentyści mogli harmonijnie rozwijać karierę zawodową inwestując niebagatelne kwoty na uruchomienie praktyki stomatologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
limity przyjęć   studenci stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH