PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: większe limity przyjęć na kierunek lekarsko - dentystyczny pogłębią trudności na rynku pracy

we
25-04-2016, 10:24
NRL: większe limity przyjęć na kierunek lekarsko - dentystyczny pogłębią trudności na rynku pracy Brak zgody na większą liczbę miejsc dla przyszłych dentystów (fot. pixabay)
Prezydium NRL uważa, że minister zdrowia, ustalając większą liczbę miejsc na wydziałach lekarsko - dentystycznych, nie uwzględnił rzeczywistych możliwości dydaktycznych uczelni i zapotrzebowania na absolwentów tych kierunków.

Samorządowcy zwracają uwagę, że duże zapotrzebowanie na świadczenia stomatologiczne wynika ze zbyt niskich nakładów na opiekę zdrowotną finansowaną ze środków publicznych, nie zaś z nazbyt szczupłej kadry medycznej. Leczenie stomatologiczne jest trudno dostępne, ponieważ NFZ przeznacza za mało środków na finansowanie świadczeń z zakresu stomatologii. W rezultacie większość lekarzy dentystów w Polsce realizuje kontrakt z NFZ jedynie na połowie etatu. Bez trudu można zapewnić większą dostępności świadczeń stomatologicznych bez zwiększenia liczby lekarzy dentystów.

NRL podkreśla, że w Ministerstwie Zdrowia brakuje właściwego spojrzenia na model kształcenia lekarzy dentystów. Analizy wskazują, że w Polsce nie tylko nie brakuje dentystów, ale sytuacja jest odwrotna -  liczba lekarzy dentystów przewyższa średnią unijną. Projekt nie zawiera danych dotyczących faktycznej liczby lekarzy dentystów, którzy są potrzebni do zapewnienia należytego poziomu leczenia stomatologicznego.

Krajowe zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne nie zmienia się, a mimo to limity przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny co roku rosną. W stosunku do roku akademickiego 2015/2016 proponuje się limit przyjęć większy o 18 miejsc, zaś w stosunku do roku akademickiego 2011/2012 - aż o 233 miejsca.

Według Prezydium NRL, jedyną dobrą zmianą jest zmniejszenie liczby miejsc na wydziałach lekarsko - dentystycznych w języku polskim.

NRL przestrzega, że jeśli nowe rozporządzenie ministra zdrowia nie zostanie zmienione, to jakość kształcenia teoretycznego i praktycznego będzie coraz niższa, zaś rosnąca liczba absolwentów, przewyższająca krajowe zapotrzebowanie na lekarzy dentystów, w sposób znaczny utrudni tym osobom wykonywanie zawodu.

Z treści uzasadnienia projektu rozporządzenia ministra zdrowia nie wynika, aby zbadano, czy wzrostowi limitu przyjęć na kierunku lekarsko – dentystycznym uniwersytetów medycznych towarzyszy odpowiednie zwiększenie możliwości nauczania na tych uczelniach. Według NRL, zagrożony jest poziom kształcenia, a szczególnie należyta realizacja praktycznych elementów programu studiów. Nic nie wskazuje na to, że zwiększając liczbę studentów, zadbano także o zwiększenie bazy umożliwiającej praktyczne kształcenie studentów.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
uczelnie medyczne   limi  

POLECAMY W SERWISACH