PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL na tak wobec zmian w specjalizacji, ale nie wszystkich

smn
11-07-2016, 14:52
NRL na tak wobec zmian w specjalizacji, ale nie wszystkich Potrzebne uproszczenia specjalizacji medycznych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wypowiedziało się w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia na temat specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

To będzie korzystna zmiana, jeśli zmniejszona zostanie liczba specjalizacji. Pozwoli to też unikać niepotrzebnego rozdrobnienia specjalizacji medycznych, ale równocześnie umożliwi pogłębienie wiedzy z zakresu węższych dziedzin w formie umiejętności – NRL chwali rozporządzenie ministra zdrowia.

Samorządowcy przestrzegają jednak, by nie rozszerzać nazw specjalizacji o nazwy umiejętności nabywanych wraz z konkretnymi specjalizacjami.

Nazwy powinny pozostać uogólnione - twierdzą samorządowcy.

Przypomnijmy jeszcze, że Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest za wprowadzeniem dwuletniej specjalizacji z zakresu stomatologii ogólnej, której rozpoczęcie byłoby możliwe natychmiast po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.

 W opinii PTS, specjalizacja z zakresu stomatologii ogólnej powinna być specjalizacją "powszechną". Praktycznie każdy lekarz dentysta mógłby taką specjalizację otworzyć.

Specjalizacja ze stomatologii ogólnej mogłaby być realizowana w trybie zatrudnienia stażysty przez innego lekarza stomatologa. Ukończenie tej specjalizacji nie byłoby warunkiem koniecznym do otwarcia innej specjalizacji stomatologicznej, ale dawałoby punkty preferencyjne.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne stoi na stanowisku, że 1/3 miejsc specjalizacyjnych powinna być w dyspozycji kierownika akredytowanej komórki organizacyjnej, uprawnionej do prowadzenia specjalizacji stomatologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje lekarsko-dentystyczne   NRL  

POLECAMY W SERWISACH