PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowe programy specjalizacji – trzy lata po zmianie przepisów i ciągle ich nie ma

NRL/szaft
10-06-2014, 12:52
Nowe programy specjalizacji – trzy lata po zmianie przepisów i ciągle ich nie ma Nowe programy specjalizacji – trzy lata po zmianie przepisów i ciągle ich brak (źródło: Fotolia/PTWP)
W dalszym ciągu nie zostały zatwierdzone programy specjalizacji lekarsko – dentystycznych, wprowadzonych ustawą z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw oraz rozporządzeniem ministra zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zauważa, że od wejścia w życie wyżej wymienionych przepisów, zmieniających system szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów, upłynęło już 3 lata, a wprowadzony tym aktem prawnym system kształcenia modułowego nie został wdrożony z powodu braku zatwierdzonych programów specjalizacji.

- Naczelna Rada Lekarska wyraża nadzieję, że programy specjalizacji zostaną zatwierdzone w terminie, aby pozwolić na rozpoczęcie kształcenia specjalizacyjnego w nowym trybie osobom, które przystąpią do postępowania kwalifikacyjnego jesienią bieżącego roku - czytamy w stanowisku. 

Jednocześnie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że nowe programy specjalizacyjne powinny być tak skonstruowane, aby zapewniać kształcenie lekarzy specjalistów najwyższej klasy.

Dodatkowo, samorząd lekarski zwraca uwagę na konieczność zapewnienia zgodności tych programów z przepisami Unii Europejskiej tak, aby kwalifikacje lekarzy były uznawane i doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Przypomnijmy, iż z ostatnich informacji wynika, że kształcenie w systemie modułowym ma szansę rozpocząć się od jesieni br.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH