• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Nowe Horyzonty Radiologii Stomatologicznej” – jak było?

ms
01-12-2016, 11:57
„Nowe Horyzonty Radiologii Stomatologicznej” – jak było? Autorytety lubelskiej stomatologii, prof. Grażyna Jarząb i prof. Teresa Bachanek, z uczestnikami konferencji.
Nowe horyzonty radiologii stomatologicznej - znakomite to przesłanie konferencji naukowej, która zorganizowana została jako podsumowanie czterdziestu lat akademickiego nauczania radiologii stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

To co najważniejsze w historii radiologii stomatologicznej, i to nie tylko tej lubelskiej, wiąże się z nazwiskiem prof. zw. dr hab. n. med. T. Katarzyny Różyło, kierownika Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo - Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Nie bez przyczyny zatem wykład inauguracyjny konferencji „Radiologia stomatologiczna w Lublinie wczoraj i dziś w praktyce” poprowadziła prof. T. Katarzyna Różyło.

Prof. T. Katarzyna Różyło z pracownikami.

Obchody czterdziestolecia radiologii stomatologicznej w Lublinie odbyły się pod patronatem rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Drop.

Historia Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i pierwszej Pracowni Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo - Twarzowej w Lublinie.

1976 r.:
utworzenie w lubelskim Instytucie Stomatologii, jako jednej z pierwszych w Polsce, Pracowni Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo - Twarzowej, która najpierw funkcjonowała przy Katedrze Chirurgii Szczękowej Akademii Medycznej.

1985 r.:
powstanie Samodzielnej Pracowni Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo - Twarzowej Akademii Medycznej w Lublinie.

2004 r.:
przekształcenie Pracowni Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej w Zakład Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej. Od początku istnienia tej jednostki kieruje nią prof. T. Katarzyna Różyło.

2012 r.:
wyodrębnienie z Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej - Samodzielnej Pracowni Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, której kierownikiem jest prof. Ingrid Różyło-Kalinowska. 

Od lewej: prof. Reinhilde Jacobs z KU Leuven, prof. Ingrid Różyło- Kalinowska, prof. Dariusz Matosiuk, prorektor ds. Nauki UM w Lublinie, prof. Renata Chałas.

Uczestnicy konferencji nie tylko słuchali wykładów. Chętni mogli także uczestniczyć (w 12-osobowych grupach) w warsztatach, które prowadzone były przez prof. Ingrid Różyło-Kalinowską, dr n. med. Annę Michalską i lek. dent. Mateusza Szkliniarza.

Tematyka?
- analiza badań CBCT i pantomograficznych,
- wykonywanie cyfrowych zdjęć wewnątrz- i zewnątrzustnych,  
- interpretacja badań radiologicznych,
- wykorzystanie obrazowania CBCT w poszczególnych gałęziach stomatologii.

POLECAMY W SERWISACH