• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niechciani dentyści płacą za naukę już po 200 tys. zł

miro
06-08-2014, 08:06
Niechciani dentyści płacą za naukę już po 200 tys. zł WUM, tutaj studiuje się nadrożej (foto; WUM)
Tylko najlepsi maturzyści mieli w tym roku szansę dostać się na wydziały stomatologiczne uniwersytetów medycznych w trybie studiów dziennych. Nieco gorsi mogą studiować za pieniądze i to niemałe. Ukończenie nauki to wydatek co najmniej 200 tys. zł. Taniej nie będzie, zważywszy, że stomatologia cieszy się rosnącą popularnością wśród abiturientów szkół średnich (52 kandydatów na jedno miejsce we Wrocławiu).

Samorząd lekarski postuluje wprowadzenie restrykcji w dostępie do bezpłatnej nauki, bo dentystów jest za dużo, gdyby ten postulat został spełniony, wówczas być może na jedno miejsce przypadałoby nie 50, a 100 kandydatów.

Uniwersytety medyczne podały wysokości opłat obowiązujące tych, którzy zdecydowali się pobierać naukę w ramach studiów niestacjonarnych. Najtańsze jest studiowanie w Gdańsku, najdroższe w Warszawie (różnica to ponad 44 proc.). Oto podstawowe stawki.

Gdański Uniwersytet Medyczny skalkulował opłatę semestralną za kształcenie (studia niestacjonarne) na poziomie 13 tys. zł (rok 26 tys. zł).

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (dane za 2013/2014), studia niestacjonarne prowadzone w języku polskim kierunek lekarsko-dentystyczny dzieli na poszczególne lata studiów.
I rok 25 572 zł/rok
II rok 24 136 zł/rok
III rok 21 988 zł/rok
IV rok 30 744 zł/rok
V rok 26 340 zł/rok

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie ustalił opłatę na wydziale lekarsko - stomatologicznym (jednolite studia magisterskie niestacjonarne, kierunek dentystyczny) w wysokości 15 tys. zł za semestr (30 tys. rocznie).

W Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku obowiązują opłaty roczne za kształcenie studentów studiów niestacjonarnych na wydziale lekarskim z oddziałem stomatologii i oddziałem nauczania w języku angielskim (kierunek lekarsko - dentystyczny) - w wysokości 32 tys. zł
Uniwersytet Medyczny w Lublinie pobiera z tytułu kształcenia studentów na studiach niestacjonarnych (kierunek lekarsko - dentystyczny) za każdy semestr opłatę podstawową 17,0 tys. zł (rocznie 34 tys. zł).

Uniwersytet Medyczny w Łodzi pobiera za studia na wydziale lekarsko - dentystycznym (kierunek: lekarsko - dentystyczny - jednolite magisterskie studia wieczorowe) 35 tys. zł.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ustalił wysokość opłaty za zajęcia dydaktyczne, realizowane w systemie studiów niestacjonarnych na wydziale lekarskim z oddziałem lekarsko - dentystycznym w Zabrzu (lekarsko - dentystyczny) - 37 tys. zł za każdy rok studiów, (po 18,5 tys. zł za semestr).

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studia niestacjonarne (wieczorowe) na kierunku lekarsko - dentystycznym (jednolite) kosztują rocznie 37,5 tys. zł.

Dodając do tych niemałych kosztów nakłady wynikające z konieczności opłacania akademika lub stancji (od 400 do 1000 zł miesięcznie) można wyliczyć, że przywilej studiowania stomatologii kosztuje już ponad 200 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH