PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie brak chętnych na szkolenia z zakresu kompetencji miękkich

MZ/NIL/szaft
01-09-2014, 07:59
Nie brak chętnych na szkolenia z zakresu kompetencji miękkich Więcej informacji o szkoleniach na stronie www.mlodylekarz.org (fot. Fotolia/PTWP)
Już 1500 młodych lekarzy wzięło udział w projekcie „Ogólnopolskie szkolenia z zakresu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz umiejętności komunikacji, współpracy i budowania relacji z pacjentem dla lekarzy rozpoczynających pracę”. Dla tych, którzy dopiero przymierzają się do szkoleń z zakresu kompetencji miękkich – dobra wiadomość, projekt potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Projekt edukacyjny poświęcony kompetencjom interpersonalnych lekarzy i budowaniu odpowiednich relacji z pacjentem realizuje Naczelna Izba Lekarska. Program stanowi efektywną formę uzupełniania wiedzy i umiejętności lekarzy w zakresie kompetencji miękkich. Składa się ze szkoleń warsztatowych oraz kursów e-learningowych. Dotyczą one zagadnień komunikacji interpersonalnej oraz systemu funkcjonowania ochrony zdrowia.

Do tej pory w szkoleniach wzięło udział 1,5 tys. lekarzy. Liczba ta ma szansę znacząco wzrosnąć, ponieważ realizacja projektu potrwa do połowy 2015 roku. - Projekt jest wysoko oceniany przez lekarzy. Uczestnicy podkreślają, że szkolenia pomagają im lepiej zrozumieć mechanizmy postępowania, które ułatwiają nawiązanie prawidłowych relacji z pacjentem. Ważna jest także część praktyczna zajęć, która uzupełnia zagadnienia teoretyczne - podkreślają organizatorzy.

Zakres merytoryczny części dotyczącej komunikacji i współpracy z pacjentem obejmuje zagadnienia dotyczące m.in.
- efektywnej komunikacji z pacjentem,
- sposobów przekazywania trudnych informacji i wspierania pacjentów oraz ich rodzin w traumatycznych sytuacjach,
- sposobów zapobiegania konfliktom i rozwiązywania sytuacji konfliktowych,
- umiejętności negocjacji,
- asertywnej komunikacji
- wykorzystania własnego potencjału.

Szkolenia z funkcjonowania systemu ochrony zdrowia obejmują zagadnienia dotyczące m.in.: zasad kontraktowania i rozliczania świadczeń z NFZ, marketingu usług medycznych, form wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, organizacji pracy i zarządzania zespołem.


Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH