• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadprodukcja dentystów, co z nią zrobić?

en
13-06-2016, 11:11
Nadprodukcja dentystów, co z nią zrobić? W Indiach coraz trudniej o pracę dla dentystów (fot. pixabay)
Brakuje pracy dla absolwentów wydziałów stomatologicznych? Jest kraj, w którym przybywa ich każdego roku 26 tys.

W Indiach działa 309 szkół dentystycznych. Co roku kończy je około 26 tys. absolwentów. Lepiej podnieść poziom na istniejących uczelniach niż otwierać nowe – zadecydowano w Dental Council of India.

Według szacunków, obecnie w Indiach praktykuje 300 tys. dentystów. W 2004 r. jeden stomatolog przypadał na 10 tys. mieszkańców miast i 250 tys. mieszkańców terenów wiejskich. Do 2020 r. "nadprodukcja" dentystów wzrośnie jeszcze bardziej. Kraj ten będzie miał nadwyżkę - 100 tys. dentystów. Stąd próby zmniejszenia liczby absolwentów wydziałów lekarsko-dentystycznych.

W ostatnich latach prywatne szkoły dentystyczne wyrastały jak grzyby po deszczu i doprowadziły dentystów do bezrobocia. Tysiące absolwentów opuszcza uczelnie bez perspektyw na dobrą pracę. Posada w państwowej placówce graniczy z cudem, jedyna szansa to prywatna praktyka. Ale i na tym polu jest niewiele lepiej. By otworzyć gabinet potrzeba pieniędzy, miejsca, sprzętu, dużej przedsiębiorczości. W miastach rynek usług dentystycznych jest wysycony, na wsi dentysta się nie utrzyma, bo rolnicy nie leczą zębów.

Bezrobotni dentyści nie mają wyboru, biorą pierwszą lepszą pracę, nawet w call center.

Więcej: timesofindia.indiatimes.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH