PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ nie zamierza odtajniać PESów

20-05-2013, 00:01
MZ - od frontu (foto: infoDENT24.pl)
MZ - od frontu (foto: infoDENT24.pl)
Nie ma szans na zainicjowanie zmian ustawowych, które umożliwiłyby dostęp do pytań egzaminacyjnych z zakończonego egzaminu specjalizacyjnego z ortodoncji, protetyki, czy stomatologii dziecięcej. Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia poinformował prezesa NRL Macieja Hamankiewicza, że zadania testowe z egzaminu specjalizacyjnego nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Zdaniem MZ, przepis ten "nie zakazuje udostępniania zadań egzaminacyjnych, zarówno przed, jak i po egzaminie, wyłącza on bowiem jedynie możliwość dostępu do zadań w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zdanie pierwsze art. 16r ust. 12 ww. ustawy zawiera zaś nakaz takiego sposobu opracowywania, przetwarzania, dystrybuowania i przechowywania zadań egzaminacyjnych, który wyklucza dostęp do nich przez osoby nieuprawnione. Natomiast nie ulega wątpliwości, że ograniczenia takiego nie stosuje się wobec zadań egzaminacyjnych i testów już po egzaminie, na którym zostały one wykorzystane".

- Zastrzeżenia budzi pogląd, zgodnie z którym publiczny dostęp do zadań egzaminacyjnych miałby służyć podniesieniu jakości szkolenia specjalizacyjnego, poprzez położenie w nim większego nacisku na zagadnienia często pojawiające się na egzaminie. Lekarze w trakcie szkolenia specjalizacyjnego powinni nabywać kompetencje niezbędne do wykonywania zadań specjalisty w danej dziedzinie, a nie kompetencje do zdania egzaminu uważa MZ.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu resort zdrowia argumentował, że publikowanie zadań testowych końcowych egzaminów medycznych, może mieć negatywne skutki, gdyż  doprowadzi do powtarzania się treści pytań, co z kolei spowoduje, że sprawdzana będzie wiedza z poprzednich testów, a nie całościowa.

Źródło: NIL/własne

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT  

POLECAMY W SERWISACH