PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: mało miejsc rezydenckich? Nie było zapotrzebowania!

ms
09-02-2017, 09:20
MZ: mało miejsc rezydenckich? Nie było zapotrzebowania! Dlaczego nie ma miejsc rezydenckich dla dentystów? (foto: pixabay)
infoDENT24.pl alarmował, że w postępowaniu wiosennym 2017 r. praktycznie zniknęły miejsca rezydenckie dla lekarzy dentystów. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że tak się stało, bo nie było na nie zapotrzebowania!

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w wiosennym postępowaniu z całego kraju wpłynęło zapotrzebowanie tylko na cztery rezydentury z zakresu stomatologii dziecięcej (przyznano dwie – przy. red.). MZ wyjaśnia: mogło się tak stać, ponieważ w poprzednim postępowaniu (jesień 2016 r.) przyznaliśmy 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego na wszystkie dziedziny stomatologiczne.

Resort zdrowia tłumaczy także, iż do wiosennego postępowania kwalifikacyjnego zgłasza się dużo mniej lekarzy niż do jesiennego. Mniejsze jest także zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów.

Tak jest i nikt tego faktu nie neguje, jednak infoDENT24.pl porównywał tylko liczbę rezydentur z wiosennych rozdań (37 rezydentur w 2016 r. i 73 w 2015 r.). "Sypnęło" rezydenturami - kpina?

To tyle wyjaśnień dotyczących stomatologii.

Jest jedna zapowiedź, będąca odpowiedzią na postulaty środowiska lekarzy i lekarzy dentystów: wprowadzenie centralnego systemu rozdziału miejsc rezydenckich.  

-  Bierzemy pod uwagę oczekiwania młodych lekarzy i potrzeby systemu ochrony zdrowia m.in. związane z budowaniem systemu opartego na POZ. W związku z rekomendacjami  zespołu ekspertów, który pracował nad zmianami w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, chcemy wprowadzić nowe zasady podziału miejsc rezydenckich. Obecnie trwają prace dotyczące m.in. centralnego systemu ich rozdziału – czytamy w komunikacie MZ.

Resort zdrowia tłumaczy także:
* Limity miejsc rezydenckich mają przyczynić się do wzrostu liczby specjalistów w dziedzinach deficytowych – w których występuje największe zapotrzebowanie na specjalistów.

Do takich dziedzin należy w szczególności  medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, pediatria, oraz pozostałe dziedziny określone w rozporządzeniu jako dziedziny priorytetowe.

* Jesienią 2017 r. rozdysponujemy znacznie więcej miejsc specjalizacyjnych. Uwzględnimy wtedy także pozostałe dziedziny medycyny, które – jak wynika z map potrzeb zdrowotnych – są deficytowe (takie jak geriatria, dla której obecnie przyznaliśmy 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów).

* Konsekwentnie zmierzamy do tego, aby umożliwić szkolenia specjalistyczne w trybie rezydentury wszystkim młodym lekarzom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   specjalizacje   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH