PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: LDEK ważny w Europie

26-03-2013, 00:01
MZ: LDEK ważny w Europie (fot. infoDENT24.pl)
MZ: LDEK ważny w Europie (fot. infoDENT24.pl)
Senat odrzucił projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który zakładał przedłużenie terminu organizowania i odbywania staży podyplomowych do 2016 r. Tym samym kończą się dyskusje na temat ważności pierwszego w historii Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEK), który odbył się 8 lutego br. Przy okazji senackiego głosowania resort zdrowia raz jeszcze zapewnił, że nie ma żadnych obaw co do uznawalności kwalifikacji lekarzy dentystów w Europie na podstawie już przeprowadzonych egzaminów.

W trakcie ostatniego posiedzenia Senatu, pod głosowanie poddano projekt, który zakładał, że LDEK po raz pierwszy zostałby przeprowadzony nie w 2013 a w 2017 r. Choć w perspektywie lutowej sesji LDEK brzmi to kuriozalnie, pomysł ściśle powiązany był z utrzymaniem przy życiu staży podyplomowych, o co zabiegała część środowiska lekarskiego. Senatorzy nie utrzymali staży przy życiu, a Ministerstwo Zdrowia, ustami Krzysztofa Chlebusa zapewnia, że LDEK potwierdzi kwalifikację we wszystkich krajach UE i polski dentysta będzie mógł ubiegać się w nich o pracę.

- Absolutnie nie ma żadnych obaw co do uznawalności kwalifikacji lekarzy i lekarzy dentystów w Europie - zapewnił wiceszef resortu zdrowia. - 14 września zeszłego roku zostało przesłane pismo do Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli z prośbą o notyfikowanie przez Komisję Europejską zmian w załącznikach do dyrektywy 2005/36/WE. 2 października 2012 r. stałe przedstawicielstwo RP przekazało notyfikację Komisji Europejskiej - poinformował.

[sam_ad id="29" codes="true"]

Równie ważne jest to, że podczas spotkania grupy koordynatorów do spraw rzeczonej dyrektywy - 2005/36/WE, przedstawiciel Polski poinformował wszystkie państwa członkowskie o wyżej wspomnianych zmianach. Zostanie to ujęte w pisemnym raporcie KE z tego posiedzenia. Dodatkowo Polska przekazała stosowną informację drogą elektroniczną do wszystkich koordynatorów z Unii Europejskiej. Treść tej informacji została uzgodniona z Ministerstwem Zdrowia podczas kontaktów roboczych.

- KE analizuje wspomnianą notyfikację. Wiemy, że właściwie nie budzi ona żadnych wątpliwości, mamy informacje, że zmiany do wspomnianych załączników dyrektywy powinny zostać ogłoszone w komunikacie. Oczekiwany moment jego ogłoszenia to przełom czerwca i lipca bieżącego roku - poinformował Krzysztof Chlebus.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   Senat   staże podyplomowe   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH