• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: LDEK i PES muszą pozostać ściśle tajne

ms
18-04-2016, 08:14
MZ: LDEK i PES muszą pozostać ściśle tajne Co z jawnością pytań LDEK, LEK i PES (foto: pixabay)
Osoby zdające LDEK i PES powinny mieć zagwarantowany dostęp do informacji dotyczących wzorów poprawnych rozwiązań i odpowiedzi z egzaminów pisemnych – uważa posłanka Kamila Gasiuk–Pihowicz i pyta ministra zdrowia czy w końcu to prawo będzie respektowane. Usłyszała, że pytania egzaminacyjne muszą pozostać tajemnicą.

Kamila Gasiuk–Pihowicz uważa, że w sytuacji utajnienia przez komisję egzaminacyjną pytań i zadań - nie jest możliwa publiczna kontrola poprawności wykonywania pracy przez jej członków (jakości pytań i sposobu egzaminowania). Dentyści i przyszli dentyści nie mają dostępu do pytań i testów, wraz z poprawnymi odpowiedziami. W konsekwencji może to prowadzić do podważenia zaufania społecznego wobec jednostek przeprowadzających egzaminy.

Posłanka wskazała, że minister sprawiedliwości podaje do publicznej wiadomości testy i zadania (wraz z opisem istotnych zagadnień) na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Publikuje on także zadania, wraz z opisami istotnych zagadnień z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego, które wykorzystane były podczas egzaminu adwokackiego, czy radcowskiego. Dlaczego w przypadku egzaminów lekarskich miałoby być inaczej?

Kamila Gasiuk–Pihowicz pyta ministra zdrowia jakie regulacje wprowadzi, aby zapewnić konstytucyjność procedury egzaminacyjnej w ramach egzaminów lekarskich i specjalizacyjnych?

W odpowiedzi na te pytania Marek Tombarkiewicz wiceminister zdrowia stwierdził, że zmiana przepisów ograniczających udostępnianie testów i pytań testowych, jest nieuzasadniona merytoryczne i niepożądana.

Wiceminister zdrowia tłumaczył, że zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, złożenie - z wynikiem pozytywnym - LDEK jest jednym z warunków przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty. Natomiast zdanie PES jest warunkiem uzyskania tytułu specjalisty. Sam egzamin ma weryfikować wiedzę uzyskaną przez lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne w czasie tego szkolenia i tym samym pozwala na ustalenie, czy zasługuje on na uzyskanie tytułu specjalisty.

Rzetelne sprawdzanie wiedzy, po odbytym kształceniu specjalizacyjnym, pozwala na dopuszczenie do wykonywania wysokowyspecjalizowanych świadczeń zdrowotnych właściwie przygotowanych lekarzy dentystów. Państwo jest konstytucyjnie zobowiązane do troski o zdrowie obywateli, każdy zaś ma prawo do ochrony zdrowia, zgodnie z art. 68 Konstytucji RP.

Jak wskazuje to stanowisko, orędownicy jawności pytań LDEK, LEK i PES mają przed sobą wyjątkowo trudne zadanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   PES   CEM   egzaminy  

POLECAMY W SERWISACH