PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mniej studentów stomatologii, ale powinno być ich jeszcze mniej

ms
02-05-2017, 08:30
Mniej studentów stomatologii, ale powinno być ich jeszcze mniej Mniej studentów stomatologii (foto: pixabay)
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie ocenia propozycję ministra zdrowia zmniejszenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny. To krok w dobrą stronę, ale niewystarczający.

W ocenie prezydium NRL obniżenie limitu przyjęć na kierunku lekarsko-dentystycznym o 32 miejsca nie jest znaczące.

- Projekt rozporządzenia nie zawiera danych dotyczących faktycznej liczby lekarzy dentystów, którzy są potrzebni do zabezpieczenia należytego poziomu leczenia stomatologicznego, co świadczy o tym, że przyjęte założenia w zakresie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystycznym nie są wynikiem szerokiego spojrzenia na model kształcenia lekarzy dentystów – uważa prezydium NRL.

Prezydium NRL przypomina sytuację w jakiej znajduje się opieka stomatologiczna w Polsce.

W stanowisku czytamy m.in.: trzeba także zwrócić uwagę, że wskazywane duże zapotrzebowanie na świadczenia stomatologiczne wynika ze zbyt niskich nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, nie zaś z niedostatecznej liczebności kadry medycznej realizującej ten rodzaj usług. Długi czas oczekiwania pacjentów na leczenie stomatologiczne nie jest wynikiem braku lekarzy dentystów, lecz wynika z faktu, że NFZ przeznacza za mało środków na finansowanie świadczeń z zakresu stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   limity przyjęć   studenci stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH