PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Miejsce zdawania LDEK ma być zgodne z preferencjami lekarza dentysty - przypomina prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie do CEM

smn
11-09-2017, 11:24
Miejsce zdawania LDEK ma być zgodne z preferencjami lekarza dentysty - przypomina prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie do CEM CEM nie przestrzega zasady, że miejsce zdawania LDEK ma wyznaczać zgodnie z preferencjami kandydata (fot. pixabay)
Dlaczego w obecnej sesji egzaminacyjnej skierowano lekarzy do zdawania egzaminu w miejscowościach odległych od ich miejsca zamieszkania nawet o 200 km, pyta w swoim piśmie prezes NRL Maciej Hamankiewicz skierowanym do dyrektora CEM Mariusza Klenckiego. I prosi  pilną weryfikację zasad ustalania miejsca zdawania LDEK.

Prezes NRL prosi o wyjaśnienie, z jakiego powodu w obecnej sesji egzaminacyjnej skierowano lekarzy do zdawania egzaminu w miejscowościach odległych od ich miejsca zamieszkania.

Jak czytamy w piśmie Macieja Hamankiewicza "należy zapewnić lekarzom i lekarzom dentystom możliwość zdawania egzaminu w miejscowości, która jest dla tego lekarza najdogodniejsza, w tym celu art. 14a ust. 7 pkt 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadził zasadę, że lekarz dokonując zgłoszenia na LEK i LDEK wskazuje jednocześnie preferowane miejsce składania tych egzaminów, spośród miejsc wskazanych przez CEM. Dokonany przez lekarza wybór miejsca zdawania egzaminu należy uszanować. Mając na uwadze, że już sam fakt przystępowania do egzaminu wiąże się z dużym stresem, ponieważ egzamin ten dla wielu jest przepustką do otrzymania prawa wykonywania zawodu, nie należy więc dokładać zdającym utrudnień związanych z przystępowaniem do egzaminu w odległych miejscowościach oraz narażać ich na dodatkowe koszty związane z dojazdem do tych miejscowości, a czasem także noclegiem."

To pismo, to reakcja prezesa samorządu lekarskiego na informację, że Centrum Egzaminów Medycznych na miejsce, w którym lekarz ma składać egzamin LEK, wyznaczyło miejscowość oddaloną o około 200 kilometrów od jego miejsca zamieszkania, podczas gdy egzamin ten odbywa się także w miejscowości położonej znacznie bliżej miejsca zamieszkania tego lekarza.   

Jak podkreśla w Maciej Hamankiewicz CEM ma wystarczająco dużo czasu pomiędzy zgłoszeniami kandydatów na egzamin a samym terminem egzaminu, by zapewnić w poszczególnych miejscowościach odpowiednią salę i liczbę miejsc, by każdy zdający mógł zdawać LDEK w preferowanej przez siebie miejscowości. W kolejnych sesjach egzaminacyjnych Centrum Egzaminów Medycznych powinno tej zasady przestrzegać, domaga się prezes samorządu lekarskiego.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   Maciej Hamankiewicz   CEM  

POLECAMY W SERWISACH