PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Marek Pużyński (założyciel PTSS): idea wspólnego działania daje najwięcej satysfakcji

Łukasz Sowa
29-10-2014, 09:56
Marek Pużyński (założyciel PTSS): idea wspólnego działania daje najwięcej satysfakcji Marek Pużyński, założyciel Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (fot. archiwum prywatne)
- Dzięki założeniu PTSS na sprawy studentów poważniej zaczęły spoglądać władze uczelni, a nawet politycy. Uznano, że warto liczyć się z naszym zdaniem – wspomina lek. dent. Marek Pużyński (na zdjęciu), który w 1997 roku doprowadził do powstania Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Był lipiec 1997 roku. Skąd wziął się pomysł na założenie organizacji zrzeszającej studentów stomatologii?

Marek Pużyński: Korzeni Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii należy szukać w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Medycyny EMSA, którego polski oddział założyłem w 1995 roku. To była komórka, która od samego początku postawiła sobie za cel - umożliwienie studentom udziału w wymianach międzynarodowych. Formalnie działalność rozpoczęliśmy na zjeździe w Hamburgu, niedługo po tym do Szwecji wyjechali pierwsi polscy studenci. Wyjazdów zagranicznych było coraz więcej i coraz częściej myślałem o stowarzyszeniu, które wspierałoby stomatologów. Niedługo potem powstał PTSS.

Czytaj także:

Wybory PTSS na łamach infoDENT24.pl 

infoDENT24.pl: Jak wyglądały pierwsze spotkania członków PTSS?

Marek Pużyński: Pierwsze spotkania PTSS odbywały się w budynkach Klinik przy ulicy Cieszyńskiego we Wrocławiu. Obecnie już tam ich nie ma. Przesiadywaliśmy w bibliotece, gdzie były doskonałe warunki do dyskusji. W kwestiach organizacyjnych pomogło moje doświadczenie. Zanim założyliśmy PTSS byłem już prezesem Akademickiego Stowarzyszenia Płetwonurków „Pirania", brałem też udział w pracach Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Formalności związane np. z wizytą w sądzie rejonowym wziąłem na siebie

infoDENT24.pl: W tamtych czasach internet nie był jeszcze tak powszechny, nie było Facebooka - w jaki sposób PTSS pozyskiwał nowych członków?

Marek Pużyński: Spotykaliśmy się pomiędzy zajęciami, a listy pisaliśmy odręcznie. Właśnie dzięki listom kontaktowaliśmy się ze studentami innych uczelni. To może zabrzmi dziwnie, ale wtedy było więcej czasu na spotkania i rozmowy oko w oko, niż w dzisiejszych czasach, gdzie "mejlować" możemy dosłownie z kieszeni płaszcza. Ludzie szukali się nawzajem, żeby porozmawiać, dowiedzieć się czegoś, nauczyć. Nie było wtedy takich mediów jak dziś.

Zarod3
infoDENT24.pl: Na czym skupiliście się w pierwszych latach działalności?

Marek Pużyński: Przede wszystkim na uświadomieniu studentom, że „razem" można szybciej i więcej osiągnąć. Będąc zarejestrowaną organizacją w sądzie naprawdę byliśmy traktowani bardzo poważnie. Pomocną dłoń wyciągnęły do nas władze uczelni. Zainicjowaliśmy wymiany praktyk międzynarodowych i wyjazdy na kongresy.

infoDENT24.pl: Dziś PTSS to organizacja, z której głosem liczą się uczelnie, o uznanie zabiegają firmy szkoleniowe, producenci, dystrybutorzy sprzętu. Jak wyglądało to w 1997 roku? W kim szukaliście wsparcia?

Marek Pużyński: Na początku pomagali nam rodzice. Wielu z nich prowadziło własną działalność gospodarczą i doskonale zdawało sobie sprawę z problemów jakie mieliśmy na początku. Stowarzyszenie się sprawiło - władze uczelni zaczęły doceniać nasze działania, pomagały nam. Już wtedy szefowie firm produkujących i dystrybuujących sprzęt stomatologiczny dojrzeli w nas potencjał. Od nich też popłynęła pomoc.

My naprawdę zaczęliśmy się wtedy liczyć. O naszej sile świadczy fakt, że skromna grupa członków PTSS „zatrzymała" posłów ówczesnego Sejmu, którzy zbyt szybko - naszym zdaniem - chcieli wprowadzić w życie przepisy o konieczności zdawania Lekarskiego Egzaminu Państwowego. W naszej opinii, przepisy nie były dobrze przygotowane i dzięki wsparciu m.in. izby lekarskiej, udało nam się wymusić na politykach dodatkową pracę nad projektem.

infoDENT24.pl: Czy w najśmielszych marzeniach Komitetu Założycielskiego była myśl, że PTSS przetrwa tyle lat i będzie się tak prężnie rozwijał?

Marek Pużyński: Nie zdawaliśmy sobie sprawy, nikt o tym nie myślał. Dziś to naprawdę powód do zadowolenia, że zapoczątkowaliśmy tak piękną historię. Miło jest patrzeć na obecne działania PTSS. Z ich aktywności można czerpać siłę do własnych projektów zawodowych. Idea wspólnego działania, zawsze daje najwięcej satysfakcji.
Na zjazdach, czy kongresach branżowych prawie zawsze spotykam członków PTSS. Chętnie rozmawiają i opowiadają o swojej działalności. Podoba mi się wielokierunkowość działań organizacji.

Poczułem się bardzo miło, kiedy podczas uroczystości 15-lecia PTSS wręczono mi specjalne podziękowanie. Z szeroko otwartymi oczami patrzyłem, jak w obradach bierze udział ponad 1000 studentów. W 1997 roku nie łatwo było znaleźć wymaganych przepisami 15 członków.

Zarod3

infoDENT24.pl: Co powinno być głównym celem obecnego i przyszłego Zarządu Głównego PTSS?

Marek Pużyński: Widzę dwa podstawowe problemy: kwestia upublicznienia pytań do LDEK i PES oraz możliwości uzyskania specjalizacji za granicą. To tematy, które mają ogromny wpływ nie tylko na ścieżkę kształcenia, ale także na pierwsze lata samodzielnego wykonywania zawodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Marek Pużyński   PTSS Wybory 2014  

POLECAMY W SERWISACH