PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Maciej Michalak (BAD): likwidacja stażu podyplomowego wciąż może wiele kosztować

infoDENT24.pl
17-12-2014, 08:11
Maciej Michalak (BAD): likwidacja stażu podyplomowego wciąż może wiele kosztować Lek. dent. Maciej Michalak (fot. infoDENT24.pl)
94,6 proc. ankietowanych chciałoby przywrócenia stażu podyplomowego, zlikwidowanego przez Ministerstwo Zdrowia. - Wcale mnie to nie dziwi - uważa lek. dent. Maciej Michalak, prezes zarządu Be Active Dentist.

Nie dziwi mnie fakt, że młodzi lekarze i studenci chcą przywrócenia stażu podyplomowego. Jest to okres przejściowy pomiędzy byciem studentem a uzyskaniem statusu pełnoprawnego lekarza. To czas bardzo ważny w edukacji i determinuje późniejsze wybory wyznaczające kierunki kariery zawodowej.
Wielu znanych mi lekarzy dopiero w trakcie stażu, podejmowało decyzję o dalszej ścieżce zawodowej, o tym w ramach jakiej specjalizacji chcieliby rozwijać umiejętności.

Czytaj także: Młodzi dentyści 2014: jest nas zbyt dużo, chcemy stażu i szerszego dostępu do specjalizacji (wyniki badnia) 

Staż jest dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu lekarz stopniowo przygotowuje się do podejmowania odpowiedzialności za leczenie. To w tym okresie absolwent uniwersytetu medycznego wykonuje procedury pod kontrolą innego lekarza, odbywa także wiele kursów dotyczących między innymi prawa medycznego.

Likwidacja stażu podyplomowego po kierunkach lekarskich jest błędem, który może wiele kosztować nie tylko leczących, ale i leczonych.

Tymczasem staże podyplomowe obowiązują w wielu profesjach i to w takich, w których wkraczający w zawodowe życie nie decydują o zdrowiu, a tym bardziej o życiu człowieka.

Wyniki badania ankietowego - staż podyplomowy

94,6 proc. ankietowanych chciałoby przywrócenia stażu podyplomowego, zlikwidowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Dla lekarzy dentystów od 1927 roku była to podstawowa forma doskonalenia zawodowego, przygotowująca do wykonywania pracy i sprzyjająca rozwojowi zawodowemu.

Zdaniem zdecydowanej większości uczestników ankiety, udział w stażu: - minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w pierwszym okresie pracy zawodowej (95,5 proc.); - zapewnia doświadczenie, którego nie można nabyć podczas studiów (98,2 proc.); - daje niezbędny czas na przygotowanie się do wykonywania zawodu (95,3 proc.).

Nieco powściągliwiej oceniono staż podyplomowy jako dobrą okazję do znalezienia zatrudnienia na rynku stomatologicznym. Z tak postawioną tezą, zgodziło się 85 proc. ankietowanych.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH