PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Maciej Hamankiewicz pyta ministra zdrowia o znikomą liczbę rezydentur

ms
12-02-2017, 08:54
Maciej Hamankiewicz pyta ministra zdrowia o znikomą liczbę rezydentur Maciej Hamankiewicz, prezes NRL (foto: infoDENT24.pl)
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz poinformował infoDENT24.pl, iż zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie stosunkowo małej liczby rezydentur uruchamianych w postępowaniu wiosennym 2017 i że jednocześnie zasygnalizował ten problem w okręgowych izbach lekarskich.

Brak miejsc rezydenckich dla lekarzy dentystów w postępowaniu wiosennym 2017 r. (bo dwa miejsca w zakresie stomatologii dziecięcej można pominąć) Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło w sposób, który trudno jest zrozumieć (a być może o to właśnie chodziło).

W komunikacie MZ czytamy m.in., że:
Do wiosennego postępowania kwalifikacyjnego zgłasza się dużo mniej lekarzy niż do jesiennego. Mniejsze jest także zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów. Przykładem może być stomatologia dziecięca – w obecnym postępowaniu z całego kraju wpłynęło zapotrzebowanie tylko na cztery rezydentury. Mogło się tak stać, ponieważ w poprzednim postępowaniu (jesień 2016 r.) przyznaliśmy 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego na wszystkie dziedziny stomatologiczne.

Z tłumaczenia nie wynika wprost czy w skali całego kraju wpłynęło zapotrzebowanie tylko na cztery rezydentury ze stomatologii dziecięcej - w ramach stomatologii dziecięcej, czy być może to zarazem całe zapotrzebowanie na wszystkie rezydentury interesujące lekarzy dentystów.

infoDENT24.pl poprosił prezesa NRL Maciej Hamankiewicza komentarz do tej sytuacji.
Maciej Hamankiewicz: minister zdrowia określa liczbę rezydentur na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów a uwzględniającego: wolne miejsca szkoleniowe, potrzeby zdrowotne obywateli oraz dostępność świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny na obszarze danego województwa.

Dlatego też przydzielenie miejsc rezydenckich przez ministra musiało odzwierciedlać liczbę zgłoszoną przez wojewodów. Jeżeli rzeczywiście wojewodowie nie widzieliby problemu zbyt małej liczby lekarzy specjalistów na ich terenie to byłby to bardzo niepokojący trend.

Dlatego też zwróciłem się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie i zasygnalizowałem problem w okręgowych izbach lekarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Maciej Hamankiewicz   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH