• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Liczba rezydentur wzrośnie. Stomatologicznych również?

"GL"/ŁS
30-01-2015, 10:44
Liczba rezydentur wzrośnie. Stomatologicznych również? Młodzi dentyści z NIL negocjują z MZ również w sprawie dentystów (fot. infoDENT24.pl)
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że w kwalifikacji wiosennej do „rozdania” jest 2000 miejsc rezydenckich. Plany na ten rok zakładają zwiększenie rezydentur ogółem do 6500 miejsc. Również dla dentystów, choć w tym przypadku, kwestia jest wyjątkowo skomplikowana.

Podczas kolejnego spotkania członków Komisji ds. Młodych Lekarzy NIL z przedstawicielami MZ, doszło do zapewnienia przez stronę rządową, że liczba miejsc rezydenckich będzie rosła. W kwalifikacji wiosennej potwierdzono ich 2000.
Jak informuje „GL", ze względu na ograniczanie przez konsultantów dostępnej liczby miejsc w części dziedzin, resort zamierza przyznawać w nich rezydentury do wyczerpania limitu etatów lub miejsc akredytacyjnych. Rekrutacja pozostaje niezmieniona, ale wszystkie odwołania będzie rozpatrywał minister zdrowia.

MZ planuje również kolejne zmiany na jesień br. Nowelizacja ustawy sprawi, że możliwy będzie wybór jednej, dwóch lub trzech preferowanych specjalizacji w obrębie wybranego województwa - analogicznie jak jest przy wyborze miejsca do odbywania stażu podyplomowego obecnie. Osoby, które nie otrzymają żadnej z wybranych dziedzin, będą logować się do systemu, gdzie w ramach procedury odwoławczej będą mogły wybrać jedną z dziedzin, w której miejsce zostanie po pierwszej fazie rekrutacji.

FDFilip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy NIL dla infoDENT24.pl

Cały czas mamy w pamięci los kolegów lekarzy-dentystów. Opiekunem i doradcą Komisji ds. Młodych Lekarzy w NIL jest dr Agnieszka Ruchała-Tyszler, lekarz dentysta. Kwestię rezydentur dla stomatologii były poruszane zarówno na spotkaniu 20 stycznia w NIL, jak i 27 stycznia w MZ. Oczywiście zwiększona liczba rezydentur będzie dotyczyła także dentystów. Problemem w stomatologii pozostaje jednak zamykanie możliwości szkolenia przez konsultantów, którzy każdego roku nie zwiększają liczby dostępnych miejsc szkoleniowych, jak i samych lekarzy specjalistów, którzy nie aplikują o akredytację ich ośrodków do szkolenia. Dlaczego tak robią? Mam nadzieję że nie po to aby chronić swój rynek przed konkurencją - bardzo szybko zostaną generałami bez jednego żołnierza w armii! Po rozmowach w MZ mamy nadzieję na ułatwienie uzyskiwania akredytacji. Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki obiecał nam wykreślenie z wymogów akredytacyjnych konieczności posiadania biblioteki, co w dobie internetowych baz piśmiennictwa jest anachronizmem. Mamy nadzieję że ułatwi to koleżankom i kolegom ubieganie się możliwość szkolenia specjalizacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH