PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lewiatan alarmuje - podzwonne dla asystentek stomatologicznych

ms
16-06-2014, 08:03
Lewiatan alarmuje - podzwonne dla asystentek stomatologicznych Lewiatan alarmuje - podzwonne dla asystentek stomatologicznych (foto: freedigitalphotos)
Od pewnego czasu wiadomo, że Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wycofać się z kształcenia asystentek stomatologicznych. Od 2016 r. szkoły zawodowe, finansowane ze środków publicznych, nie będą realizowały już naboru - zapowiada MEN. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uzyskało z Powiatowych Urzędów Pracy wiedzę, że pracodawcy nie zabiegają o takie pracownice, więc po co je kształcić za publiczne pieniądze?

Czy jest to korzystne rozwiązanie dla właścicieli gabinetów dentystycznych? Wszystkie przepisy deregulacyjne powinny sprzyjać swobodzie osiągania celów, jednak Konfederacja Lewiatan skupiająca w związkach regionalnych i branżowych ponad 3900 firm zatrudniających w sumie 750 tys. osób, sprzeciwia się zmianom.

Fakt wycofania się z kształcenia asystentek stomatologicznych (jeszcze tylko dwa roczniki będą miały szansę zdobycia kwalifikacji w tym zawodzie na dotychczasowych warunkach) nie można tłumaczyć także pokrewieństwem do zawodu higienistka stomatologiczna (inne, szersze zadania, inne funkcje i inne kompetencje).

O tym, że asystentka stomatologiczna jest poszukiwana na rynku pracy świadczą oferty zatrudnienia ogłaszane na wyspecjalizowanych portalach. Powiatowe Urzędy Pracy. ze względu na inercję w działaniu, nie są dla gabinetów stomatologicznych wiarygodnymi partnerami w pozyskiwaniu młodych kadr. Dlatego też pracodawcy bezpośrednio współpracują z biurami karier, codziennie kontaktują się z kierownictwem szkół zawodowych kształcących asystentki stomatologiczne.

Czy zapowiadana zmiana ma jakiekolwiek znaczenie? Ma, bo roczna nauka w systemie szkolnictwa zawodowego w placówkach korzystających w kształceniu ze środków publicznych do najtańszych nie należy. Wykształcenie wymaga czegoś więcej niż tablicy i kredy. Nawet jeśli kształcenie realizowane będzie w trakcie komercyjnych kursów, to liczba chętnych do płacenia za naukę z pewnością będzie niższa niż obecnie. W efekcie ogłoszeniodawcy poszukujący asystentek stomatologicznych będą mieli iluzoryczne szanse na pozyskanie wartościowej pracownicy. Czy mieliby czas i ochotę zająć się przyuczaniem do wykonywania zawodu? O kompetencje nikt nie zapyta, o ile asystentka nie miałaby problemów w pracy, jednak gdy te się pojawią - będzie za późno.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH