PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta jako rezydent na dyżurze

ms
30-07-2014, 06:01
Lekarz dentysta jako rezydent na dyżurze Dyżur rezydenta nie na kontrakcie
Ostatnio mnożą się przypadki zmuszania rezydentów do realizowania dyżurów w oparciu o umowy kontraktowe - OZZL twierdzi, że nie jest to zgodne z prawem.

Zmuszanie rezydentów do pełnienia dyżurów na podstawie umów kontraktowych jest niezgodne z prawem - twierdzi ZK OZZL. Tak jest, gdyż kontrakt, co do zasady, przewiduje nie tylko formalną i faktyczną samodzielność przy wykonywaniu pracy lekarza podczas dyżuru, ale także pełną odpowiedzialność lekarza rezydenta za błędy popełnione w trakcie pracy.

Tymczasem lekarz rezydent z założenia nie jest samodzielny i powinien pracować pod kierunkiem kierownika specjalizacji oraz pod nadzorem innych lekarzy specjalistów. Na tym polega szkolenie - wyjaśniają związkowcy z OZZL.

W takiej sytuacji nie można narzuć lekarzowi rezydentowi dyżurów „kontraktowych". O ile rezydent nie wyraża zgody na taką formę wypełnienia obowiązku dyżurowania w przypadku szkolenia specjalizacyjnego, trzeba zaproponować mu dyżury w ramach podstawowej umowy o pracę lub w oparciu o system zmianowy lub w o równoważny czas pracy.

Nie można przystać na to, aby lekarze rezydenci straszeni byli, iż jeżeli nie zgodzą się na proponowane kontrakty (a ich program specjalizacji przewiduje obowiązek pełnienia dyżurów), to umowa o pracę zostanie rozwiązana. W efekcie medycy, rozpoczynający karierę zawodową, pozbawieni mogą być szansy specjalizowania się w ramach rezydentury.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
umowa zlecenie   rezydentura   specjalizacja   kontrakt   OZLL  

POLECAMY W SERWISACH