PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

LDEK długopisem, a nie ołówkiem?

ms
07-11-2016, 10:54
LDEK długopisem, a nie ołówkiem? Długopisem po LDEK (foto: pixabay)
Duże wątpliwości środowiska lekarskiego budzi ponoć fakt, że podczas LDEK i LEK odpowiedzi w formularzach zaznaczane są ołówkiem. Te wątpliwości rozwiewa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Posłanka Joanna Mucha chciała wiedzieć dlaczego to zdający egzamin LDEK i LEK muszą testy wypełniać ołówkiem. W jej przekonaniu, aby uniknąć podejrzeń o nieuczciwe ocenianie prac egzaminacyjnych, należałoby wymienić sprzęt sprawdzający testy egzaminacyjne. - Obecnie używane czytniki optyczne odczytują wyłącznie odpowiedzi zaznaczane ołówkiem. Dziś ogólnodostępne są urządzenia potrafiące odczytać odpowiedzi zaznaczane długopisem. Takim przykładem są urządzenia w kolekturach Totalizatora Sportowego, czy też urządzenia używane do sprawdzania testów gimnazjalnych czy matur – podpowiada posłanka.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas odpowiada, że nie jest prawdą, aby jakoby CEM posiadało urządzenia pozwalające na odczytywanie jedynie odpowiedzi zaznaczone ołówkiem.

- Odpowiedzi są zaznaczane ołówkiem dlatego, że umożliwia to dokonanie korekty wcześniej udzielonej odpowiedzi przez samą osobę zdającą – w czasie trwania egzaminu – wyjaśnia wiceminister zdrowia. Dodaje on, osoby zdające mają prawo użyć zamiast ołówka długopisu, tracą jednak wtedy możliwość dokonywania zmian udzielonych odpowiedzi.

Jarosław Pinkas zapewnia, że karty odpowiedzi są po zakończonym egzaminie przekazywane komisyjnie pracownikowi CEM i niezwłocznie odczytywane.

- Nie ma zatem praktycznej możliwości ingerencji w ich treść. Trudno także doszukać się interesu jakiejkolwiek osoby, uczestniczącej w procedurze egzaminacyjnej w tym, by zmienić odpowiedzi udzielone przez lekarza na inne, niepoprawne – tłumaczy wiceminister.

Jarosław Pinkas wyjaśnia także, że wszyscy zdający mają prawo zapoznać się z treścią swoich kart odpowiedzi już po egzaminie i ogłoszeniu jego wyników. Żadna z osób, korzystających z takiej możliwości, nigdy nie zgłosiła podejrzeń co do domniemanej ingerencji osób trzecich w treść katy odpowiedzi.

- System oceny udzielanych odpowiedzi w czasie egzaminów testowych, stosowany przez CEM, jest bardzo zaawansowany technologicznie, o czym świadczy niezwykła szybkość, z jaką CEM ogłasza wyniki egzaminów i praktycznie brak jakichkolwiek błędów popełnianych przy ich ustaleniu. Minister zdrowia nie widzi zatem potrzeby dokonania zmian w tym zakresie – kończy Jarosław Pinkas.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   Joanna Mucha   Jarosław Pinkas  

POLECAMY W SERWISACH