PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Laser w stomatologii? To trzeba wiedzieć

ms
03-11-2017, 09:21
Laser w stomatologii? To trzeba wiedzieć dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej
Motywacje do pracy laserem są skrajnie różne. Jedni widzą w nim przewagę konkurencyjną gabinetu, inni idealne narzędzie do optymalizacji pracy, jeszcze inni szukają nowych wyzwań zawodowych. Łączy ich przekonanie, że to urządzenie zmieni wiele w ich zawodowym życiu.

Laser to bardzo skuteczne i innowacyjne narzędzie pracy. Tej technologii w coraz większym stopniu ufają polscy lekarze dentyści, stąd pomysł na kontynuację edukacyjnego projektu, jakim jest Kongres Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej – mówi dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego 2. Kongresu PTSL (Kraków, 24-25 listopada 2017 r.).

Propagatorzy możliwości laserów w stomatologii od lat przekonują, że ich użytkownicy dzielą się na zadowolonych oraz bardzo zadowolonych. To jednak ciągle grupa, którą w Polsce liczymy w setkach, a nie tysiącach, szczególnie gdy mówimy o tych najwydajniejszych urządzeniach. Czy bariery przed konfrontacją z laserami polskich lekarzy dentystów są bardziej mentalne czy finansowe?
Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak: Prawda pewnie leży gdzieś po środku. Laser stomatologiczny to ciągle nowa technologia, ale przede wszystkim stosunkowo nowa filozofia leczenia, do której trzeba dojrzeć. System kształcenia stomatologów nie zakłada przekazywania wiedzy o zasadach pracy energią laserową, stąd absolwenci studiów, w pierwszych latach samodzielnej pracy skupiają się na doskonaleniu tradycyjnych metod. Wyjątkiem jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, gdzie od zeszłego roku mamy przedmiot obowiązkowy o nazwie laseroterapia. Jest to jednak jedyny uniwersytet w Polsce, prowadzący tego typu edukację jako osobny przedmiot.

Oczywiście o laserach już wiedzą niemal wszyscy lekarze, ci mniej i bardziej doświadczeni, ponieważ staramy się jako Towarzystwo, aby rosła świadomość z korzyści ich stosowania, ale, o ile nie trafią do klinik, gdzie laser jest, praktykują, tak jak nauczono ich w szkole. Zauważam, że po laser sięgają przede wszystkim ci, którzy nabyli dużej wprawy w tradycyjnych metodach i szukają skutecznych alternatyw.

Motywacje do zakupu lasera są skrajnie różne. Jedni w laserze widzą przewagę konkurencyjną gabinetu, inni idealne narzędzie do optymalizacji pracy, jeszcze inni szukają nowych wyzwań zawodowych. Łączy ich przekonanie, że laser w stomatologii to bardzo skuteczne i innowacyjne narzędzie pracy.

Bariera finansowa? Z pewnością zdobyte doświadczenie takich lekarzy dało efekt stabilizacji finansowej, która umożliwia taki wydatek. Lasery nie należą do najtańszych, ale w gabinetach stoją i droższe urządzenia. Wszystko jest kwestią potrzeby.

SŁOWA KLUCZOWE
laser   Kinga Grzech Leśniak.  

POLECAMY W SERWISACH