PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konieczne zmiany w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy dentystów

ms
15-05-2016, 08:10
Konieczne zmiany w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy dentystów Akredytacje w kształceniu specjalizacyjnym (foto: pixabay)
O szybszą ścieżkę zdawania PES i podjęcie działań mających na celu zwiększenie możliwości szkolenia specjalizacyjnego przez: podmioty lecznicze, lekarzy dentystów prowadzących indywidualne oraz indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie - apelują do ministra zdrowia delegaci na XIII Zjazd Lekarzy.

O możliwość zdawania PES w trakcie trwania ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego apelują do ministra zdrowia delegaci na XIII Zjazd Lekarzy. W obecnym systemie do egzaminu można podchodzić dwa razy do roku, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego, a datą samego egzaminu. Dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów jest to czas, kiedy pozostają bez zatrudnienia.

Z kolei warunki akredytacji powinny być tak uregulowane, żeby zachęcić podmioty do zaangażowania się w kształcenie specjalizacyjne.

Podmioty kształcące nie mogą ponosić żadnych dodatkowych kosztów z tytułu prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Należy wprowadzić takie mechanizmy finansowe, które zagwarantują pełne pokrycie kosztów organizacji tego szkolenia – zaapelowali do ministra zdrowia delegaci na XIII Zjazd Lekarzy.

Samorządowcy domagają się także uproszczenia przepisów określających warunki, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne prowadzące szkolenie specjalizacyjne. Zmiany powinny ułatwić uzyskanie wpisu na listę jednostek akredytowanych w szczególności małym, indywidualnym praktykom lekarsko-dentystycznym, zainteresowanym prowadzeniem szkolenia.

Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy zaapelował do ministra zdrowia o przekazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej zadań realizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w zakresie kształcenia specjalizacyjnego, ustawicznego doskonalenia zawodowego oraz kształcenia w celu uzyskania umiejętności z zakresu węższych dziedzinach medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych lekarzy i lekarzy dentystów.

Celem takiego rozwiązanie jest uzyskanie przez samorząd lekarski realnego wpływu na kształt i przebieg kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd lekarski deklaruje przy tym wolę wprowadzenie niezbędnych zmian usprawniających to kształcenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH